Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

URSO asi bude zvyšovať ceny elektriny na rok 2018

Po rokoch „hojnosti“, kedy nám predseda URSO pravidelne oznamoval pokles cien elektriny, sa karta pravdepodobne obracia. Nové vedenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví totiž stojí pred neľahkou úlohou – zakomponovať do koncových cien domácností rastúcu cenu silovej elektriny na európskych burzách.

Ešte len v januári sme sa borili s kauzou skokovej zmeny distribučných taríf a opäť všetko speje k tomu, aby sa ceny elektriny stali horúcou témou jesene. Akosi sme si už zvykli, že aj pasivita, a teda zotrvávanie u tradičného dodávateľa elektriny, nám každoročne prinášala akú, takú úsporu. Roky nebolo treba urobiť nič a koncová cena elektriny spravidla klesala. Kopírovali sme totiž vývoj na referenčnej pražskej burze, kde silová elektrina, ako komodita, roky klesala kvôli jej prebytku v Európe.

Situácia v roku 2017 je však odlišná. URSO pôvodne rátalo s ďalším poklesom ceny, tentoraz na úrovni niečo pod 28 eur/MWh. Realita však bola značne odlišná a cena elektriny sa za prvý polrok pohybovala okolo úrovne 32 eur/MWh. Práve prvých šesť mesiacov roka je rozhodujúcich pri stanovení maximálnych cien elektriny pre domácností na nasledujúci rok. A je vidieť, že rozdiel cca 4 eur/MWh bude potrebné do koncových cien elektriny zakomponovať, keďže ide o položku, ktorú neurčujeme my na Slovensku, ale trh v Európe.

Zdroj obrázka: URSO - Burzové ceny elektriny a plynu

Hoci URSO začiatkom roka stanovilo regulované časti ceny elektriny na celé regulačné obdobie 2017-21, teoreticky by svoje rozhodnutie meniť nemuselo celé 4 roky. Avšak v realite je URSO, na základe zákona o regulácii, povinné zmeniť cenové rozhodnutie, ak „sa výrazne zmenili ekonomické parametre, z ktorých sa vychádzalo pri určení ceny“.

Určite bude táto situácia zaťažkávacou skúškou pre nový URSO triumvirát – páni Jahnátek, Mihok a Kubala, ale na druhej strane, možno nájdu rezervy aj v iných regulovaných položkách, napríklad za distribúciu, resp. prenos elektriny. Ak by teda znížili sieťové poplatky, mohli by kompenzovať zvýšenie silovej ceny elektriny.

Jozef Badida
Analytik portálu energieprevas.sk

© Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.