Po rozhodnutí viedenského súdu sa spor ohľadne gabčíkovskej elektrárne ešte viac zamotáva
V roku 2014 Vodohospodárska výstavba, š.p. na základe rozhodnutia vlády, zaslala Slovenským elektrárňam (SE) výpoveď 30-ročnej Zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Avšak pri pohľade na rozhodnutie Rozhodcovského súdu vo Viedni sa zdá byť táto výpoveď bezpredmetná. Slovenské súdy totiž v roku 2015, po dlhoročnej procedúre, rozhodli o neplatnosti samotnej zmluvy. Preto sa Viedenský tribunál pravdepodobne ani nedostal k posudzovaniu náhrady škody, keďže nadväzujúca Zmluva o odškodnení pre prípad výpovede Zmluvy o prevádzke taktiež stratila svoju relevanciu.
Spor sa však nekončí, iba viac zamotáva. Tentoraz sa budú právnici sporiť o to, aké následky spôsobil štát porušením vlastného zákona o verejnom obstarávaní, keďže v tom čase si štátne podniky dohodli podmienky prevádzky elektrárne Gabčíkovo bez verejnej súťaže. Navyše aj tieto, dnes už neplatné zmluvy, boli súčasťou privatizačného balíka na SE, a tak sa ani nemožno čudovať prípadným požiadavkám ENEL-u na vrátanie časti kúpnej ceny. A aby to bolo ešte komplikovanejšie, neplatné zmluvy o prevádzke Gabčíkova a o odškodnení súviseli s ďalšou zmluvou o prevode majetku VEG kvôli medzinárodnej dohode s Maďarskom zo Slovenských elektrární na Vodohospodársku výstavbu. Ak by aj táto 3. zmluva bola spochybnená, možno by boli vlastníkmi gabčíkovskej elektrárne ešte stále Slovenské elektrárne.
Viac sa o celom spore Slovenské elektrárne vs. SR, ako aj významne samotnej Vodnej elektrárne Gabčíkovo zhováral náš analytik Jozef Badida s moderátorom RTVS Jurajom Jedinákom. Ten si môžete vypočuť TU.
Tento názor bol publikovaný vo viacerých slovenských médiách