Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Po takmer dvoch desaťročiach podpísaná ekonomicky dôležitá zmluva o elektrických vedeniach s Maďarskom

Prvého marca bola slávnostne podpísaná Zmluva o výstavbe dvoch cezhraničných elektrických vedení medzi Maďarskom a Slovenskom. Jej podpisom sa po vyše dvoch desaťročiach zavŕšili rokovania o posilnení prepojenia dôležitého pre vývoz elektriny z nových jadrových blokov v Mochovciach.

Aký je strategický význam tohto projektu?

Dostavbou tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne v Mochovciach vznikne na Slovensku prebytok elektrickej energie, ktorú bude potrebné predávať do zahraničia. Práve výstavbou týchto dodatočných prepojení na Maďarsko vznikne ideálny priestor na prenos elektriny k našim južným susedom, ale aj ďalej na Balkán. Niekto sa môže právom spýtať, čo by sme urobili s prebytkovou elektrinou z Mochoviec, ak by nebolo týchto nových prepojení alebo naopak, akú elektrinu by sme prenášali ďalej na juh, ak by nebola v pláne dostavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. Ako je teda vidieť, ide o prepojené nádoby, ktoré predstavujú významnú investíciu pre Slovenskú republiku. Dúfajme, že aj dostavba Mochoviec sa už pohne správnym smerom a vložené peniaze sa začnú konečne vracať.

Navyše sa v súčasnosti musí Slovensko vysporiadať so zaťažením siete elektrinou tečúcou z nemeckých veterných elektrární, čo zasa kapacitne obmedzuje našich obchodníkov a rovnako bráni pripájaniu nových zdrojov. Aj z týchto dôvodov potrebujeme odstrániť úzke hrdlo na slovensko-maďarskom cezhraničnom profile.

Záujem na výstavbe týchto vedení na slovenskej strane je evidentný a opodstatnený. Je však situácia rovnaká aj u nášho južného suseda? Maďarsko totiž plánuje postaviť ďalšiu jadrovú elektráreň v Paksi. Práve lacná elektrina zo Slovenska môže zhoršiť jej ekonomické ukazovatele a oddialiť celkovú návratnosť ich projektu. Tento stav bol dlhodobo v kuloároch prezentovaný ako prekážka brzdiaca výstavbu prepojení s Maďarskom. Preto možno považovať podpis zmluvy, na ktorú sa dlhšiu dobu čakalo, za veľmi pozitívny výsledok práce Slovenská elektrizačná prenosová sústava a. s. (SEPS) a ministerstva hospodárstva SR (MH SR).

Slávnostný podpis

Prvým krokom slávnostnému aktu bol na bratislavskom Bôriku podpis Zmluvy o výstavbe cezhraničných slovensko-maďarských vedení 2 x 400 kV Gabčíkovo (SK) – Gönyű (HU) – Veľký Ďur (SK) a 2 x 400 kV Rimavská Sobota (SK) – Sajóivánka (HU).

Za slovenskú stranu zmluvu podpísal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti SEPS Miroslav Obert a za maďarského partnera generálna riaditeľka akciovej spoločnosti Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt (MAVIR) Kamiila Csomai.

V druhom kroku slávnostného aktu podpísali členovia vlády oboch krajín, naši ministri hospodárstva Peter Žiga a financií Peter Kažimír a minister zahraničných vecí a obchodu z Maďarska Péter Szijjártó list adresovaný Európskej komisii, ktorým vyjadrujú plnú podporu tejto investícii zaradenej medzi projekty spoločného záujmu (Projects of Common Interest/PCI). V roku 2013 bolo prijaté Nariadenie o usmerneniach pre transeurópsku energetickú infraštruktúru, s cieľom dosiahnutia úplnej integrácie vnútorného trhu s energiou v EÚ vrátane zaistenia, aby žiadny členský štát nebol izolovaný od európskej siete a energetická bezpečnosť nebola ohrozená nedostatkom príslušných prepojení. V záujme dosiahnutia uvedeného cieľa udeľuje nariadenie prioritu dvanástim strategickým transeurópskym koridorom (štyri koridory pre projekty pre oblasť plynu, štyri koridory pre oblasť elektroenergetiky, jeden koridor pre oblasť ropy a tri tematické oblasti). PCI znamená projekt, ktorý je potrebný na realizáciu prioritných koridorov a oblastí energetickej infraštruktúry a môže byť spolufinancovaný z európskych zdrojov.

Čo si o tomto projekte myslia predstavitelia vlády SR a vlády Maďarska?

„Podpisom tejto zmluvy sa posilní energetická bezpečnosť, čo vnímame ako jeden z troch hlavných pilierov v rámci energetickej politiky Slovenska aj EÚ,“ povedal v úvode svojho vystúpenia minister hospodárstva Peter Žiga.

Podľa jeho slov sa výstavbou týchto vedení potvrdia dobré bilaterálne vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom a zdvojnásobí sa kapacita, ktorú sme mali doteraz. Pridanú hodnotu projektu za účelom zlepšenia energetickej bezpečnosti vyobrazil aj cez príklad plynovej krízy z roku 2009, kde zdôraznil to, ako by Slovensku pomohlo, keby v tom čase malo aj iné prepojenia ako len na plyn tečúci v smere východ-západ (z Ruska).

Druhý aspekt tohto prepojenia vníma Peter Žiga cez dostupnosť nových trhov pre výrobcov elektrickej energie zo Slovenska, ale aj iných častí Európy, keďže Balkán bol doteraz limitovaný prepojiteľnosťou sietí, to platí samozrejme aj opačne.

Minister financií Peter Kažimír vyjadril tiež sympatie a podporu projektu. „Ide o jednu z najvýznamnejších akcií spoločnosti SEPS za posledné roky a som presvedčený, že takto minuté investičné prostriedky budú vynaložené na správny cieľ a budú kľúčové v úspešnom pokračovaní maďarsko – slovenskej spolupráce,“ uviedol Peter Kažimír.

Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó zdôraznil, že týmito projektami sa zvyšuje kokurencieschopnosť, energetická bezpečnosť a tiež možnosť dosiahnuť nižšiu cenu za elektrickú energiu kvôli integrácií trhov.

„Je naším sústavným záujmom, aby sme rozširovali prepojenia medzi našimi krajinami, tak sa to vzťahuje na energetiku ako aj na dopravu“, povedal tiež Peter Szijjártó.

Aká bude výška investície?

V prípade týchto dvoch prepojení ide o investíciu vyše 80 mil. EUR. Z toho 60 mil. EUR bude investícia na slovenskej strane a 20 mil. EUR na strane Maďarska.

„Som však presvedčený, že ide o dobre investované peniaze a prajem slovenskému a maďarskému rozpočtu vysoké dividendy, ktoré sa vrátia aj vďaka týmto investíciám,“ povedal Peter Kažimír.

Generálny riaditeľ SEPS Miroslav Obert uviedol, že z projektu Spájame Európu (Connecting Europe Facility) sa Slovensku podarilo získať finančnú pomoc vo výške 1,1 mil. EUR, čo pokryje 50 % nákladov na projekčnú a inžiniersku činnosť. Realizácia stavby sa bude hradiť z vlastných zdrojov, prípadne z úveru.

Michaela Badidová

Analytička portálu energieprevas.skVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.