Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Porovnanie cien za distribúciu plynu

Dňa 25.1.2017 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví prijal nové cenové rozhodnutie, ktorým zmenil ceny distribúcie plynu pre domácnosti a malé podniky so spätnou platnosťou od 1.1.2017. Ide už o druhú zmenu distribučných taríf za posledný mesiac, ktorá bola vyvolaná podnetmi odberateľov a následnou reakciou vlády SR. Avšak možno predpokladať, že ani tentoraz nebudú všetci odberatelia rovnako spokojní.

Od 1. januára 2017 začalo platiť cenové rozhodnutie URSO č. 20/2017 z 31. októbra 2016, ktorým sa rozšíril počet distribučných taríf zo 14 na 26. Zároveň sa zvýšili fixné sadzby, t.j. platby za infraštruktúru na úkor variabilných sadzieb, t.j. platieb za spotrebu plynu, keďže URSO umožnilo spoločnosti SPP‑Distribúcia, a.s. upraviť pomer fixných a variabilných sadzieb maximálne na úroveň 85%-15% a to vyhláškou o cenovej regulácii v plynárenstve č. 223/2016 Z.z. Avšak potom, ako boli odberateľom doručené zálohové platby za január 2017, zdvihla sa vlna kritiky, na ktorú reagovali aj politici. Vláda SR si 17. januára 2017 predvolala predsedu URSO, pána Holjenčíka, na čo pán premiér oznámil návrat distribučných taríf do roku 2016. A URSO začalo nové cenové konanie vysvetľujúc, že distribučné tarify pre domácnosti a malé podniky „môžu mať diskriminačný charakter, ktorý obmedzuje dotknutým chráneným odberateľom dostupnosť plynu za primeranú cenu“. Zároveň v rozhodnutí č. 89/2017 z 25. januára 2017 URSO upozornilo na podnety odberateľov na „neprimerané zvýšenie fixnej zložky koncovej ceny za dodávku plynu“, o ktorej samo rozhodlo. V tomto ohľade tiež poukázalo na nezrovnalosti v údajoch obdržaných od SPP‑Distribúcia, a.s. Výsledkom konania je úprava prvých šiestich distribučných taríf pre domácnosti a malé podniky. Bez zmeny však ostalo ďalších 20 taríf týkajúcich sa predovšetkým priemyselných odberateľov či prevádzkovateľov centrálneho zásobovania teplom (CZT).

V nasledujúcich grafoch si môžete porovnať ako sa teda menili ceny distribúcie (uvádzané bez DPH) na roky 2016 a 2017 (podľa pôvodného rozhodnutia z 31.10.2016 – Pôvodné tarify 2017 a „opravného“ rozhodnutia z 25.1.2017 – Aktuálne tarify 2017) pre vybraných odberateľov. Zároveň si treba uvedomiť, že distribúcia plynu tvorí asi len 1/3 koncovej ceny domácností a malých podnikov (zvyšok je cena za dodávku komodity).

Nultý graf: ročná spotreba 55 m³ (tarifa D1)

Po upozornení zástupcu SPP-Distribúcia, a.s. o priemernej spotrebe domácností v tarife D1 využívajúcej zemný plyn na varenie sme pre korektnosť pridali do nášho porovnania aj Nultý graf.

Graf č. 1: ročná spotreba 100 m³ (tarifa D1)

Graf č. 2: ročná spotreba 1 000 m³ (tarifa D2)

Graf č. 3: ročná spotreba 3 000 m³ (tarifa D3)

Graf č. 4: ročná spotreba 5 000 m³ (tarifa D4)

Z uvedeného je zrejmé, že nie všetci odberatelia budú po zásahu vlády SR a zmene pôvodného cenového rozhodnutia rovnako spokojní. Napríklad tí, ktorí využívajú plyn len na varenie (graf č. 1), mohli podľa pôvodného cenového rozhodnutia na rok 2017 ušetriť viac. Na druhej strane tým, ktorí plynom aj vykurujú (graf č. 3), vzrástli náklady na distribúciu v oboch prípadoch. Najspokojnejší môžu byť hádam domácnosti s maxi vykurovaním (graf. č. 4), ktorým sa ceny distribúcie skutočne vrátili na úroveň roku 2016.

© Autorské práva vyhradené

Ak chcete byť pravidelne informovaní, prosím, prihláste sa k odberu nášho Infokuriéra.

Porovnanie cien distribúcie elektriny na strednom Slovensku si môžete pozrieť TU.

Porovnanie cien distribúcie elektriny na východnom Slovensku si môžete pozrieť TU.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.