Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

Príspevok (dotácia) na novostavbu (rodinný dom) už 2.9.2019

J. Badida v TA3 o zdražovaní elektriny a deformovanom trhu

Energetický mix SR a vplyv hospodárenia SEPS na ceny elektriny

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
26.-27.09.2019, Horný Smokovec

PR sekcia

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

JAVYS: Preprava vyhoretého jadrového paliva

Energetici zo SEPS-u odložili práce na vedení, kde hniezdi sokol lastovičiar

Vykurovanie zemným plynom? Pohodlnejšie a hlavne zdravšie

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Vylúčil ENEL ruských kupcov zo zoznamu uchádzačov o Slovenské elektrárne?

Značne zadlžený taliansky ENEL sa rozhodol predať časť svojho majetku. Z jeho východoeurópskych aktív prichádzajú do úvahy rumunská distribučná sieť a Slovenské elektrárne, keďže záujemcu o kúpu OGK-5, ruského výrobcu elektriny a tepla, by v týchto pohnutých časoch našiel len s ťažkosťami. Aj pre značne obmedzený manévrovací priestor je správa o údajnom vylúčení ruského Rosatomu zo zoznamu uchádzačov o SE celkom prekvapivá. Veď koľko kupcov môže mať reálne záujem o financovanie nedostavanej jadrovej elektrárne Mochovce pri aktuálne nízkych cenách elektriny a posilnenej anti-jadrovej lobby v Európe? V podstate možno hovoriť o dvoch hráčoch – českom ČEZe a ruskom Rosatome.

Dokončený 3. a 4. blok JE v Mochovciach by znamenal nárast ponuky elektrickej energie o približne 8 TWh ročne, ktorú by bolo potrebné niekde umiestniť. Samozrejme časť elektriny by si našla svojich odberateľov v ČR, čo ČEZu nemôže vyhovovať. A keďže dostavba Temelína je v nedohľadne, ČEZ by mal v súčasnosti disponovať dostatkom finančných prostriedkov na kúpu konkurenčných SE.

Podobne silná motivácia existuje pri ruskom Rosatome, ktorý si kontrolou SE udrží odberateľa jadrového paliva pre svoju dcérsku spoločnosť TVEL a zároveň sám dostavia JE Mochovce. Takto si otvára dvere aj k ďalším európskym projektom v súlade so svojou stratégiou stavať, vlastniť a prevádzkovať jadrové elektrárne.

Odstavenie jedného z mála vážnych záujemcov o kúpu SE, skôr znižuje ich cenu, a teda by malo byť v rozpore so záujmami predávajúceho. A to predovšetkým v situácii, kedy na obchodovanie s Rusmi neboli uvalené žiadne sankcie. Ak si však ochrana strategickej infraštruktúry vyžaduje obmedzenie jej vlastníctva tretími štátmi, malo by to byť jasne zadefinované v legislatíve a nie presadzované ad hoc a pod rúškom tajomstva.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Článok vyšiel v TASR, dňa 12. augusta 2014Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.