Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

J. Badida v TA3 o pozastavení odberu ruskej ropy

Kotlíkové dotácie na výmenu kotlov (spaľujúcich drevo/uhlie za zemný plyn)

Úsporná sprchovacia hlavica šetrí vodu aj peniaze

J. Badida v TA3 o zodpovednosti pri výstavbe elektrárne Mochovce

Kalendár akcií

Smart city v praxi ELO SYS 2019
21.5.2019, Nitra

Energy Camp 2019
30.-31.5.2019, Poprad

DENS 2019 - Žilina
4.6.2019, Nám. A. Hlinku, Žilina

DENS 2019 - Banská Bystrica
6.6.2019, Nám. SNP, Banská Bystrica

DENS 2019 - Bratislava
8.6.2019, OD IKEA, Bratislava

PR sekcia

Úspešné hospodárenie spoločnosti JAVYS v roku 2018

Aj Slovensko sa môže stať príkladom v oblasti jadrovej energetiky

Priaznivé výsledky 2018 sú po náročnom roku zadosťučinením

SEPS vyhlásila výberové konanie na nákup elektriny

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Kotlíkové dotácie na výmenu kotlov (spaľujúcich drevo/uhlie za zemný plyn)

Slovensko má dlhodobý problém so znečistením ovzdušia. Preto sa Ministerstvo životného prostredia SR navrhlo využiť eurofondy vo výške okolo 30 mil. eur na financovanie výmeny kotlov spaľujúcich drevo či uhlie za plynové kotly.

Zdravie ľudí na Slovensku negatívne ovplyvňuje (ne)kvalita ovzdušia, ktorú zhoršujú najme emisie prachových častíc PM (PM10 a PM2,5), najmä z dopravy, priemyslu, poľnohospodárstva, ale aj vykurovania domácností. Vdychovaním týchto mikro-častíc dochádza u ľudí k podráždeniu horných dýchacích ciest či ochoreniam dýchacej a srdco-cievnej sústavy. Práve neschopnosť Slovenska riešiť tento problém viedol Európsku komisiu ešte v roku 2010 k začatiu konania, ktoré sa môže reálne skončiť na Súdnom dvore EÚ. Aby sme sa však vyhli zbytočnej pokute, ale predovšetkým zlepšili stav ovzdušia na Slovensku, prichádza Ministerstvo životného prostredia SR so zaujímavým nápadom. Rado by využilo európske peniaze (cca 30 mil. eur) na financovanie výmeny starých kotlov spaľujúcich drevo a uhlie za plynové kotly. Ide o ďalšie opatrenie, ktoré pomôže priamo domácnostiam, popri už existujúcich projektoch (i) Zelená domácnostiam poskytujúcom dotácie na fotovoltické panely, tepelné čerpadlá, solárne systémy či kotly na biomasu a (ii) Zatepľuj spofinancujúcom zateplenie rodinných domov, ale aj výmenu kotla či kúpu tepelného čerpadla.

Podľa informácií vyplývajúcich z materiálu schváleného vládou SR (24.4.2019), vykuruje tuhým palivom na území SR viac ako 125.000 rodinných domov. Z toho asi 110.000 domácností využíva neefektívne (prehorievacie a odhorievacie) kotly a asi 17.000 spaľuje uhlie a uhoľné brikety. Oprávnenými žiadateľmi o spomínaných 30 mil. eur by mali byť tak majitelia rodinných domov, ako aj spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, resp. správcovia bytových domov.

Aktuálne sa ešte čaká na finálne schválenie tejto iniciatívy zo strany Európskej komisie, keďže ide primárne o európske peniaze, čo by malo nastať do konca mája 2019. Následne ministerstvo plánuje vyhlásiť prvé výzvy na jeseň tohto roku.

Ak chcete byť včas informovaný, prosím, prihláste sa k odberu nášho Infokuriéra.


Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.