Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

Príspevok (dotácia) na novostavbu (rodinný dom) už 2.9.2019

J. Badida v TA3 o zdražovaní elektriny a deformovanom trhu

Energetický mix SR a vplyv hospodárenia SEPS na ceny elektriny

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
26.-27.09.2019, Horný Smokovec

FACILITY MANAGEMENT 2019
30.9.-01.10.2019, Štrbské Pleso, Vysoké Tatry

PR sekcia

SEPS vyhlásila nové výberové konanie na nákup elektriny pre rok 2020

JAVYS: Preprava vyhoretého jadrového paliva

Energetici zo SEPS-u odložili práce na vedení, kde hniezdi sokol lastovičiar

Vykurovanie zemným plynom? Pohodlnejšie a hlavne zdravšie

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Kotlíkové dotácie na výmenu kotlov (spaľujúcich drevo/uhlie za zemný plyn)

Slovensko má dlhodobý problém so znečistením ovzdušia. Preto sa Ministerstvo životného prostredia SR navrhlo využiť eurofondy vo výške okolo 30 mil. eur na financovanie výmeny kotlov spaľujúcich drevo či uhlie za plynové kotly.

Zdravie ľudí na Slovensku negatívne ovplyvňuje (ne)kvalita ovzdušia, ktorú zhoršujú najme emisie prachových častíc PM (PM10 a PM2,5), najmä z dopravy, priemyslu, poľnohospodárstva, ale aj vykurovania domácností. Vdychovaním týchto mikro-častíc dochádza u ľudí k podráždeniu horných dýchacích ciest či ochoreniam dýchacej a srdco-cievnej sústavy. Práve neschopnosť Slovenska riešiť tento problém viedol Európsku komisiu ešte v roku 2010 k začatiu konania, ktoré sa môže reálne skončiť na Súdnom dvore EÚ. Aby sme sa však vyhli zbytočnej pokute, ale predovšetkým zlepšili stav ovzdušia na Slovensku, prichádza Ministerstvo životného prostredia SR so zaujímavým nápadom. Rado by využilo európske peniaze (cca 30 mil. eur) na financovanie výmeny starých kotlov spaľujúcich drevo a uhlie za plynové kotly. Ide o ďalšie opatrenie, ktoré pomôže priamo domácnostiam, popri už existujúcich projektoch (i) Zelená domácnostiam poskytujúcom dotácie na fotovoltické panely, tepelné čerpadlá, solárne systémy či kotly na biomasu a (ii) Zatepľuj spofinancujúcom zateplenie rodinných domov, ale aj výmenu kotla či kúpu tepelného čerpadla.

Podľa informácií vyplývajúcich z materiálu schváleného vládou SR (24.4.2019), vykuruje tuhým palivom na území SR viac ako 125.000 rodinných domov. Z toho asi 110.000 domácností využíva neefektívne (prehorievacie a odhorievacie) kotly a asi 17.000 spaľuje uhlie a uhoľné brikety. Oprávnenými žiadateľmi o spomínaných 30 mil. eur by mali byť tak majitelia rodinných domov, ako aj spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, resp. správcovia bytových domov.

Aktuálne sa ešte čaká na finálne schválenie tejto iniciatívy zo strany Európskej komisie, keďže ide primárne o európske peniaze, čo by malo nastať do konca mája 2019. Následne ministerstvo plánuje vyhlásiť prvé výzvy na jeseň tohto roku.

Ak chcete byť včas informovaný, prosím, prihláste sa k odberu nášho Infokuriéra.


Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.