Chargebrella má dve tváre - výzorom pripomína dáždnik, dušou je však termo - generátor
Podporujete obnoviteľné zdroje energie? Fandíte inováciám a ešte viac tým, ktoré sú eko? Hľadáte prenosný zdroj energie v prostredí, kde bežne dostupná nie je? Chargebrella je potom pre Vás tým správnym riešením. O tom ako tento skvelý nápad a následne produkt vznikli sme sa rozprávali priamo s jej tvorcom Ing. Danielom Šlosárom, ktorý pôsobí ako študent doktorandského štúdia na TUKE a tiež je CEO Chargebrelly.
1. Ako Chargebrella vznikla, čo Vás inšpirovalo?
Hlavným impulzom bola medzinárodná súťaž Henkel Innovation Challenge, ktorá bola zameraná na inovatívne výrobky založené na myšlienke trvalej udržateľnosti. Komisii sa môj návrh páčil, ale zo súťaže ma museli vylúčiť, keďže som bol v tom čase študentom externého a nie denného štúdia ako vyžadovali pravidlá súťaže. Po súťaži som sa rozhodol, že si dám produkt patentovať, čo bol vlastne oficiálny začiatok Chargebrelly. Aj keď som v súťaži neuspel, bola to motivácia začať na projekte seriózne pracovať.
2. Ako dlho trvalo, kým Chargebrella uzrela svetlo sveta? Na akom princípe funguje?
Už počas štúdia na Technickej univerzite v Košiciach som začal vyvíjať prvé experimentálne koncentračné zariadenie na výrobu tepla. Neskôr som pôsobil v jednom občianskom združení ako technik alternatívnych zdrojov, kde som vyrobil niekoľko zariadení, ktoré využívali práve alternatívne zdroje energie. Dlhoročné skúsenosti v oblasti obnoviteľných zdrojov energie som potom neskôr zúročil v projekte Chargebrella. Samotná Chargebrella vznikla v roku 2014, ale predchádzalo jej niekoľko rokov praxe aj akademického výskumu, v ktorom stále pokračujem.
Chargebrella je prenosný generátor elektrickej energie, ktorý dokáže nabiť rôzne mobilné zariadenia, ako telefóny, tablety, či fotoaparáty. Po technickej stránke ide o termo - generátor, ktorý produkuje elektrickú energiu z alternatívnych a obnoviteľných zdrojov energie – konkrétne z rôznych zdrojov tepla ako napríklad zo slnečného žiarenia alebo z ohňa.
3. Ako rýchlo dokáže Chargebrella nabiť napr. mobilné zariadenia?
Čo sa týka nabíjania, rýchlosť je porovnateľná s bežnými nabíjačkami, ale zároveň je obmedzená samotnými zariadeniami, pretože rozličné mobilné telefóny od rôznych výrobcov sa nenabíjajú rovnako rýchlo. Podstatný je však fakt, že za pomoci Chargebrelly sa dobijú za zhruba rovnaký čas ako keby ste ich nabíjali v bežnej elektrickej zásuvke alebo v USB porte počítača.
4. Bol celý proces komplikovaný/jednoduchý. V čom a prečo?
Vývoj projektu bol a stále je náročný. Celkovo je ťažké rozbiehať hardvérový startup, je to beh na dlhé trate, čo sa týka financií, aj výdrže. Veľa startupových tímov to po pol roku vzdá. Počas tejto dlhej a kľukatej cesty som stretol veľa ľudí, ktorí mi pomohli, ale aj takých, ktorí mi hádzali polená pod nohy. Je dôležité stretávať oba typy ľudí, keďže aj tí negatívne naladení ma niekam posunuli. Paradoxne, práve najtvrdšie pády Chargebrelle najviac pomohli.
5. V čom vidíte hlavný prínos a výhody Chargebrelly a v čom zasa nevýhody?
Chargebrella ponúka riešenie pre ľudí, ktorí sa ocitnú na miestach alebo v situáciách, kedy dlhodobo nemajú prístup k zdroju elektrickej energie na dobíjanie mobilných zariadení – akými sú fotoaparáty, mobilné telefóny, tablety alebo rôzne meracie a geolokačné zariadenia. Môže ísť o profesionálov pracujúcich v náročných podmienkach alebo o ľudí, ktorí nedostupné terény navštevujú vo voľnom čase – od záchranárov, humanitárnych pracovníkov, cez geodetov, až po extrémnych športovcov. Z ich pohľadu patrí medzi hlavné výhody zariadenia vysoká odolnosť materiálov, dlhá životnosť a zároveň nízka hmotnosť. Ako nevýhodu by som uviedol pomer medzi investíciou pri kúpe zariadenia a jej využitím, keďže Chargebrella je určená ľuďom, ktorí sú zvyknutí tráviť v teréne bez zdroja elektrickej energie dlhší čas. Pre niekoho, kto si raz za čas zájde na pár hodín do prírody, by to bola asi veľká investícia. Hlavnou výhodou Chargebrelly je to, že dokáže generovať elektrickú energiu z rôznych zdrojov tepla. Zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú momentálne na trhu, sú závislé na konkrétnom obnoviteľnom zdroji, čo obmedzuje ich adaptabilitu na rôzne podmienky. Chargebrella je v tomto smere flexibilnejšia, vďaka čomu dokáže elektrinu vyrábať 24 hodín denne – počas dňa zo slnečnej energie a za daždivých dní alebo v noci napríklad z ohňa.
6. V ako štádiu sa momentálne nachádza vývoj Chargebrelly? Kedy bude dostupná v predaji aká je predpokladaná cena?
Chargebrella prešla dlhým štádiom vývoja, kým som sa dopracoval k patentovanému laboratórnemu prototypu. V súčasnosti s ďalším kolegom pracujeme na vývoji finálneho užívateľského dizajnu a zdokonaľujeme konštrukčné riešenie. Vývoj trval pomerne dlho, keďže som ho až do júna tohto roku financoval výlučne z vlastných zdrojov. Vďaka víťazstvu v súťaži Business Idea 2016 Nadácie Tatra banky sme konečne získali sumu potrebnú na dokončenie užívateľskej beta verzie a jej testovanie, čo celý proces značne urýchlilo. Spustenie predaja Chargebrelly závisí od mnohých faktorov, okrem dokončenia užívateľského prototypu bude potrebné nájsť aj investora, čo je pri hardvérových startupoch v našich podmienkach naozaj náročné. Verím, že Chargebrella sa na trh dostane koncom roku 2017, s tímom robíme všetko preto, aby to tak bolo.
Čo sa týka ceny, našou cieľovou skupinou sú profesionáli, ktorí v teréne využívajú zariadenia v hodnote tisíce eur, výdaje na kúpu Chargebrelly budú z ich pohľadu predstavovať zlomok nákladov na potrebnú výbavu. V súčasnosti máme k dispozícii len kalkulácie pri výrobe menšieho množstva (do 10 000 kusov), ktoré vychádzajú približne na 250 eur za kus. Neustále hľadáme výkonnejšie súčiastky a hľadáme spôsob ako pri zachovaní vysokej kvality cenu znížiť, i keď podľa prieskumov pre našu cieľovú skupinu bude rozhodujúca viac kvalita materiálov, ich odolnosť a životnosť ako úspora rádovo v desiatkach eur, ktorá je pri ich celkových výdajoch zanedbateľnou sumou.
7. Máte v talóne nejaké ďalšie inovácie, ktoré nám môžu uľahčiť život?
Budúci rok by som mal končiť doktorandské štúdium, takže uvidím, akým smerom pôjdem ďalej. Až dopracujem Chargebrellu do podoby výkonného produktu, s ktorým budú ľudia spokojní, plánujem sa naďalej venovať vývoju zariadení, ktoré budú využívať obnoviteľné zdroje energie, či už na akademickej pôde alebo v inej sfére. A samozrejme, už plánujem aj ďalšie inovácie samotnej Chargebrelly.
8. Čo by ste odkázali naším čitateľom?
Dôležité je neprepadnúť domnienke, že už bolo všetko vymyslené. Stále je dosť vecí, ktoré sa dajú inovovať. Pre našu spoločnosť je oveľa lepšie, keď prídu na trh inovácie, ktoré majú aj pridanú hodnotu a ich jediným cieľom nie je zisk. Preto je dobré, že mnoho mladých ľudí prichádza s novými nápadmi, aj keď možno navonok pôsobia len ako nadšenci. Práve takíto ľudia už vo svete, ale aj u nás doma dokázali veľké veci.