Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Alsasko – región s nemeckou precíznosťou a francúzskou ležérnosťou

Región na východe Francúzska blízko nemeckých hraníc s bohatou históriou a vinárskou tradíciou. Dávka nemeckej precíznosti a štipka francúzskej ležérnosti ho veľmi okorenili a vytvorili z neho krásne a zaujímavé miesto.

Okrem toho, že Alsasko je známe dobrým vínom, delikátnym syrom a krásnou architektúrou veľmi progresívne je aj v myšlienkach udržateľného rozvoja.

Na prelome októbra a novembra sme absolvovali seminár s názvom „Be an european citizen – become an eco - citizen“ v mestečku Selestat. Worshopu sa zúčastnili mladí ľudia zo 7 krajín Európy – Taliansko, Macedónsko, Chorvátsko, Rumunsko, Lotyšsko, Francúzsko a Slovensko. Témou seminára bol udržateľný rozvoj a celý týždeň sa niesol v duchu šetrenia, separácie odpadu, elektromobility, OZE a špeciálnou hoci nie tematickou, bola exkurzia v Rade Európy v Štrasburgu.

Cieľom bolo priniesť nové informácie a zdôrazniť tie, ktoré poznáme, ale často na ne zabúdame. Počas celého týždňa mali účastníci možnosť vymieňať si svoje názory, skúsenosti a porovnať sa s inými krajinami. Aktivity boli naozaj rôznorodé, každá krajina predstavila svoju domácu situácia vo vzťahu k udržateľnému rozvoju. Ako účastníci sme mali možnosť hrať simulované spory, prezentovať svoje nápady na zlepšenie situácie, zmenu myslenia ľudí a spôsob ako presadiť myšlienky aj v praxi.

Účastník z Talianska poznamenal: „Čo sa týka využívania obnoviteľných zdrojov energie naša krajina zaznamenala progres za posledné roky. Produkcia energie z obnoviteľných zdrojov u nás enormne vzrástla. V hodnotení európskych krajín, v pomere množstvo vyprodukovanej energie z obnoviteľných zdrojov a množstvo celkovej spotreby energie, sme obstáli pomere slušne a obsadili 12. miesto. Asi 1/3 elektrickej energie je vyrábaná z obnoviteľných zdrojov energie. Najpoužívanejšie systémy sú fotovoltika a hydraulika. Veľký boom zaznamenali obnoviteľné zdroje na juhu Talianska, v súčasnosti sú využívané hlavne v okolí Álp a Apenín.“

Čo sa týka situácie v Chorvátsku triedenie odpadu funguje v zásade na rovnakom princípe ako u nás, avšak motivácia je väčšia. Prečo? Napríklad plastové fľaše môžete vyzbierať a priniesť do supermarketu a za každú fľašu dostanete 50 lipa (chorvátska mena kuna sa delí na 100 lipa), čo ľudí motivuje k zbieraniu a triedeniu odpadu. V súčasnosti je v Chorvátsku asi 200 veterných turbín. Prognóza na najbližších 5 – 7 rokov hovorí o tom, že výroba energie zo Slnka a vetra by mala pokryť až 40 % celkovej spotreby energie v krajine. Momentálne je však krajina pod európskym priemerom, čo sa týka využívania obnoviteľných zdrojov energie. Plány sú však veľmi ambiciózne a je treba dúfať v ich realizáciu.

V rámci programu sme absolvovali aj exkurziu v spoločnosti SMICTOM na separáciu a recykláciu odpadu. Čo sa týka odpadu spoločnosť obhospodaruje 90 obcí s celkovým počtom obyvateľov 127 462.

V prvom kroku firma zbiera komunálny odpad a v tom druhom dochádza k manipulácii (úprave) odpadu – triedenie odpadu, ktorý je možné recyklovať, kompostovanie, prevádzka zberných miest, odstránenie odpadu.

„Firma funguje na trhu od roku 1994. Pracujem v nej vyše 10 rokov a skúsenosti z praxe ukázali veľký progres v triedení odpadu. Kým 10 rokov dozadu 60 % ľudí zle recyklovalo, napr. mŕtve zviera hodili voľne do odpadu, dnes je to len 10 % , čo má stále nedostatky a nevie ako separovať odpad, resp. vie, ale nerealizuje to,“ povedala zamestnankyňa firmy Cecille.

„Odpad, ktorý sa u nás separuje, potom predávame a je použitý ako druhotná surovina na výrobu ďalších produktov. Týmto spôsobom sa šetria suroviny, energie, aj financie,“ dodala Cecille.

SMICTON má samozrejme veľmi ambiciózne ciele a politiku aj čo sa týka životného prostredia, organizuje a zapája sa do aktivít ako napríklad „Týždeň udržateľného rozvoja“, „Európsky týždeň pre znižovanie odpadu“, ktorý je súčasťou národnej kampane a boja proti odpadu, ďalej SMICTON organizuje „jarné upratovanie“ pre deti a dospelých, aby ukázali ľudom aké dôležité je rešpektovať prírodu a zároveň, aby vnímali jej krásy a uvedomili si dôsledky svojho konania. Na festivaloch majú stánky, ktorých úlohou je vzdelávať a informovať verejnosť a v rámci národnej kampane sa tiež spoločnosť zapojila do akcie „podpora zberu odpadu - elektrických a elektronických zariadení“.

„Naším každodenným záväzkom je zachovanie biodiverzity, ochrana životného prostredia - zníženie množstva emisií CO2 a rozumné nakupovanie, ktoré zníži množstvo produkovaného odpadu,“ hovorí ďalej Cecille.

Plasty, papier, sklo sa triedi na pracoviskách a organický odpad sa spracúva vo veľkých rúrach pri teplote 70 stupňov Celzia a vzniká kompost. S týmito aktivitami a všeobecne pri práci s odpadom vzniká zápach. SMICTON vyvíja opatrenia na zamedzenie zápachu. V roku 2013 si firma objednala vypracovanie štúdie na zmapovanie pachov, resp. plôch, na ktorých sa zdržuje najviac pachov za účelom prijatia opatrení na ich elimináciu a za účelom zachytenia bioplynu, ktorý vzniká pri anáerobnom vyhnívaní organickej hmoty. Bioplyn vzniká bez prístupu kyslíka z organickej hmoty v uzavretom vykurovacom fermentore. Ide o pomerne zložitý biologický proces, kde sa transformuje organická hmota na bioplyn pri teplote 38 až 42 stupňov Celzia. Bioplyn je potom možné opätovne použiť pri výrobe elektrickej energie a na vykurovanie. Je považovaný za jeden z najekologickejších obnoviteľných zdrojov energie.

Ďalším z opatrení je aj zakrytie skladovacích priestorov, v súčasnosti prebieha aj experiment využívania špeciálnych olejov, ktoré sa používajú na postriekanie odpadu a výsledkom by malo byť odstránenie zápachu. Najjednoduchším a zároveň najzložitejším riešením je zníženie množstva produkovaného organického odpadu.

„V rámci podpory udržateľného rozvoja a obnoviteľných zdrojov energie má spoločnosť namontované solárne panely, ďalej používame tepelné čerpadlo a tiež monitorujeme tlač a množstvo papiera, ktorý sa používa, aby sme tlačili iba to, čo je naozaj nevyhnutné“ hovorí Cecille.

Počas worshopu sme mali možnosť previesť sa aj elektromobilom s dojazdom 100 km na jedno nabitie batérie. Veľkou výhodu Francúzska je hustá sieť nabíjacích staníc, takže kúpa elektromobilu je pre domácich dobrá investícia a šetrenie financií aj životného prostredia. Tiež sme mali možnosť vidieť špeciálny bicykel, ktorý sa veľkosťou, vzhľadom a cenou vôbec nepodobal bežnému bicyklu, ale ani autu. Vo Francúzsku sa však teší obľube, lebo v porovnaní s normálnym bicyklom je rýchlejší a pohodlnejší.

Workshop priniesol možnosť vidieť, počuť, zažiť nepoznané. Iba výmenou informácii a spoločnými silami je možné dosiahnuť koncept udržateľnosti v Európe. Európska únia je ako jedna veľká rodina, spolupráca a participácia sú nevyhnutné prostriedky na ceste k záchrane našej planéty.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.