Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
26.-27.09.2024, Vysoké Tatry

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Alsasko – región s nemeckou precíznosťou a francúzskou ležérnosťou

Región na východe Francúzska blízko nemeckých hraníc s bohatou históriou a vinárskou tradíciou. Dávka nemeckej precíznosti a štipka francúzskej ležérnosti ho veľmi okorenili a vytvorili z neho krásne a zaujímavé miesto.

Okrem toho, že Alsasko je známe dobrým vínom, delikátnym syrom a krásnou architektúrou veľmi progresívne je aj v myšlienkach udržateľného rozvoja.

Na prelome októbra a novembra sme absolvovali seminár s názvom „Be an european citizen – become an eco - citizen“ v mestečku Selestat. Worshopu sa zúčastnili mladí ľudia zo 7 krajín Európy – Taliansko, Macedónsko, Chorvátsko, Rumunsko, Lotyšsko, Francúzsko a Slovensko. Témou seminára bol udržateľný rozvoj a celý týždeň sa niesol v duchu šetrenia, separácie odpadu, elektromobility, OZE a špeciálnou hoci nie tematickou, bola exkurzia v Rade Európy v Štrasburgu.

Cieľom bolo priniesť nové informácie a zdôrazniť tie, ktoré poznáme, ale často na ne zabúdame. Počas celého týždňa mali účastníci možnosť vymieňať si svoje názory, skúsenosti a porovnať sa s inými krajinami. Aktivity boli naozaj rôznorodé, každá krajina predstavila svoju domácu situácia vo vzťahu k udržateľnému rozvoju. Ako účastníci sme mali možnosť hrať simulované spory, prezentovať svoje nápady na zlepšenie situácie, zmenu myslenia ľudí a spôsob ako presadiť myšlienky aj v praxi.

Účastník z Talianska poznamenal: „Čo sa týka využívania obnoviteľných zdrojov energie naša krajina zaznamenala progres za posledné roky. Produkcia energie z obnoviteľných zdrojov u nás enormne vzrástla. V hodnotení európskych krajín, v pomere množstvo vyprodukovanej energie z obnoviteľných zdrojov a množstvo celkovej spotreby energie, sme obstáli pomere slušne a obsadili 12. miesto. Asi 1/3 elektrickej energie je vyrábaná z obnoviteľných zdrojov energie. Najpoužívanejšie systémy sú fotovoltika a hydraulika. Veľký boom zaznamenali obnoviteľné zdroje na juhu Talianska, v súčasnosti sú využívané hlavne v okolí Álp a Apenín.“

Čo sa týka situácie v Chorvátsku triedenie odpadu funguje v zásade na rovnakom princípe ako u nás, avšak motivácia je väčšia. Prečo? Napríklad plastové fľaše môžete vyzbierať a priniesť do supermarketu a za každú fľašu dostanete 50 lipa (chorvátska mena kuna sa delí na 100 lipa), čo ľudí motivuje k zbieraniu a triedeniu odpadu. V súčasnosti je v Chorvátsku asi 200 veterných turbín. Prognóza na najbližších 5 – 7 rokov hovorí o tom, že výroba energie zo Slnka a vetra by mala pokryť až 40 % celkovej spotreby energie v krajine. Momentálne je však krajina pod európskym priemerom, čo sa týka využívania obnoviteľných zdrojov energie. Plány sú však veľmi ambiciózne a je treba dúfať v ich realizáciu.

V rámci programu sme absolvovali aj exkurziu v spoločnosti SMICTOM na separáciu a recykláciu odpadu. Čo sa týka odpadu spoločnosť obhospodaruje 90 obcí s celkovým počtom obyvateľov 127 462.

V prvom kroku firma zbiera komunálny odpad a v tom druhom dochádza k manipulácii (úprave) odpadu – triedenie odpadu, ktorý je možné recyklovať, kompostovanie, prevádzka zberných miest, odstránenie odpadu.

„Firma funguje na trhu od roku 1994. Pracujem v nej vyše 10 rokov a skúsenosti z praxe ukázali veľký progres v triedení odpadu. Kým 10 rokov dozadu 60 % ľudí zle recyklovalo, napr. mŕtve zviera hodili voľne do odpadu, dnes je to len 10 % , čo má stále nedostatky a nevie ako separovať odpad, resp. vie, ale nerealizuje to,“ povedala zamestnankyňa firmy Cecille.

„Odpad, ktorý sa u nás separuje, potom predávame a je použitý ako druhotná surovina na výrobu ďalších produktov. Týmto spôsobom sa šetria suroviny, energie, aj financie,“ dodala Cecille.

SMICTON má samozrejme veľmi ambiciózne ciele a politiku aj čo sa týka životného prostredia, organizuje a zapája sa do aktivít ako napríklad „Týždeň udržateľného rozvoja“, „Európsky týždeň pre znižovanie odpadu“, ktorý je súčasťou národnej kampane a boja proti odpadu, ďalej SMICTON organizuje „jarné upratovanie“ pre deti a dospelých, aby ukázali ľudom aké dôležité je rešpektovať prírodu a zároveň, aby vnímali jej krásy a uvedomili si dôsledky svojho konania. Na festivaloch majú stánky, ktorých úlohou je vzdelávať a informovať verejnosť a v rámci národnej kampane sa tiež spoločnosť zapojila do akcie „podpora zberu odpadu - elektrických a elektronických zariadení“.

„Naším každodenným záväzkom je zachovanie biodiverzity, ochrana životného prostredia - zníženie množstva emisií CO2 a rozumné nakupovanie, ktoré zníži množstvo produkovaného odpadu,“ hovorí ďalej Cecille.

Plasty, papier, sklo sa triedi na pracoviskách a organický odpad sa spracúva vo veľkých rúrach pri teplote 70 stupňov Celzia a vzniká kompost. S týmito aktivitami a všeobecne pri práci s odpadom vzniká zápach. SMICTON vyvíja opatrenia na zamedzenie zápachu. V roku 2013 si firma objednala vypracovanie štúdie na zmapovanie pachov, resp. plôch, na ktorých sa zdržuje najviac pachov za účelom prijatia opatrení na ich elimináciu a za účelom zachytenia bioplynu, ktorý vzniká pri anáerobnom vyhnívaní organickej hmoty. Bioplyn vzniká bez prístupu kyslíka z organickej hmoty v uzavretom vykurovacom fermentore. Ide o pomerne zložitý biologický proces, kde sa transformuje organická hmota na bioplyn pri teplote 38 až 42 stupňov Celzia. Bioplyn je potom možné opätovne použiť pri výrobe elektrickej energie a na vykurovanie. Je považovaný za jeden z najekologickejších obnoviteľných zdrojov energie.

Ďalším z opatrení je aj zakrytie skladovacích priestorov, v súčasnosti prebieha aj experiment využívania špeciálnych olejov, ktoré sa používajú na postriekanie odpadu a výsledkom by malo byť odstránenie zápachu. Najjednoduchším a zároveň najzložitejším riešením je zníženie množstva produkovaného organického odpadu.

„V rámci podpory udržateľného rozvoja a obnoviteľných zdrojov energie má spoločnosť namontované solárne panely, ďalej používame tepelné čerpadlo a tiež monitorujeme tlač a množstvo papiera, ktorý sa používa, aby sme tlačili iba to, čo je naozaj nevyhnutné“ hovorí Cecille.

Počas worshopu sme mali možnosť previesť sa aj elektromobilom s dojazdom 100 km na jedno nabitie batérie. Veľkou výhodu Francúzska je hustá sieť nabíjacích staníc, takže kúpa elektromobilu je pre domácich dobrá investícia a šetrenie financií aj životného prostredia. Tiež sme mali možnosť vidieť špeciálny bicykel, ktorý sa veľkosťou, vzhľadom a cenou vôbec nepodobal bežnému bicyklu, ale ani autu. Vo Francúzsku sa však teší obľube, lebo v porovnaní s normálnym bicyklom je rýchlejší a pohodlnejší.

Workshop priniesol možnosť vidieť, počuť, zažiť nepoznané. Iba výmenou informácii a spoločnými silami je možné dosiahnuť koncept udržateľnosti v Európe. Európska únia je ako jedna veľká rodina, spolupráca a participácia sú nevyhnutné prostriedky na ceste k záchrane našej planéty.







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.