Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Minulý rok vyhral Graz, tohto roku Trebišov

Slovenskí futbalisti bojovali na šampionáte v Poľsku skutočne príkladne a určite ich vystúpenie možno považovať za úspech. Rovnako však môžeme byť hrdí aj na biomasovú kotolňu v Trebišove, ktorá nedávno získala prvenstvo v kategórií "podnikatelia" v európskej súťaži udržateľnosti.

Už niekoľko rokov sú v rámci európskeho týždňa udržateľnosti odborníkmi a širokou verejnosťou oceňované výnimočné, inovatívne projekty zamerané na úspory energie či využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Cieľom je zvýšiť povedomie a poukázať na dôležitosť čistej, bezpečnej a cenovo dostupnej energie, ktorej využívanie našu matičku Zem „nezruinuje“, práve naopak, zachová ju v použiteľnom stave aj pre nasledujúce generácie.

Slávnostná ceremónia odovzdávania cien sa uskutočnila 20. júna 2017 v Bruseli, kedy sme z pomedzi 12 finalistov spoznali víťazov 4 kategórií vybraných odbornou porotou a 1 laureáta ceny verejnosti. Tohto roku sa nielenže do užšieho výberu dostal, ale dokonca svoju kategóriu "podnikatelia" aj vyhral zástupca zo Slovenska - projekt SINBIO spoločnosti Trebišovská energetická s.r.o.

Po minuloročnom víťazstve rakúskeho Grazu sa v roku 2017 cena presúva na Slovensko do Trebišova a to vďaka biomasovovej kotolni. Na východe SR, v nížinatej a úrodnej oblasti totiž energetická spoločnosť Trebišovská energetická s.r.o. vybudovala kotolňu spaľujúcu lokálnu biomasu (slamu a drevnú štiepku). Ako uvádza webová stránka súťaže, tento krok prispel k významnému zníženiu emisií CO₂ (o 6100 ton ročne), spotrebe zemného plynu o 90% a zároveň výstavbou kotolne 2 km od mesta a modernizáciou rozvodov došlo k zníženiu energetických strát z distribúcie tepla a teplej vody o 25%.

Ako uviedol Ivan Ďuďák, generálny riaditeľ Národná energetická, a.s. „hlavnou myšlienkou centralizácie systému bolo sústrediť výrobu tepla na jedno miesto, mimo centra mesta a obývaných štvrtí. Pri výbere konkrétneho typu paliva kotolne boli brané do úvahy najmä lokálne podmienky.“ Ivan Ďuďák, ďalej dodáva, že „výber poľnohospodárskej biomasy – slamy a sena v kombinácii s drevnou biomasou bol logickým krokom. Jedinou nevýhodou spaľovania tuhej biomasy v porovnaní so zemným plynom sú emisie tuhých častíc. Tento problém bol vyriešený použitím najmodernejších elektrických filtračných zariadení a tkaninových filtrov, ktorými sa znížili emisie týchto látok na minimálnu úroveň. Projekt je jedinečný aj tým, že odhalil potenciál regiónu, ktorý bol vždy poľnohospodárskym a vhodne prepojil miestnych výrobcov biomasy so sektorom energetiky. Okrem toho projekt priniesol myšlienku využívať dovtedy nevyužívanú pôdu na ďalšie pestovanie rýchlo rastúcich drevín a miscantusu“.

Cenu odovzdal eurokomisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete a predseda poroty Jerzy Buzek, bývalý poľský premiér a bývalý predseda Európskeho parlamentu. Počas odovzdávania ocenenia v Bruseli Jerzy Buzek uviedol: "Minulý rok som tiež odovzdával cenu v kategórii podnikatelia a veľmi dobre si pamätám, že vyhralo rakúske mesto Graz, kde využívali istú formu biomasy v závode pivovaru. Tohto roku sme mali excelentných finalistov zo západu Európy - Portugalsko, zo stredu - Belgicko a z východu Európy. Sinbio je projekt zo Slovenska. Osobne poznám mesto Trebišov, ktoré sa nachádza asi 20 km od východnej hranice EU s Ukrajinou a je veľmi blízko Košíc, čo je väčšie mesto. Jerzy Buzek v slávnostnej reči ďalej ocenil, že vykurovanie pre Trebišovčanov využíva slamu a štiepku na výrobu tepla. „Chcem povedať, že je veľmi podstatné, aby ste zopakovali váš model projektu z východu Európskej únie aj na západe, severe aj na juhu“, dodal Buzek na slávnostnej ceremónii pri odovzdávaní ceny prekvapeným a šťastným predstaviteľom Trebišovskej energetickej spoločnosti.

Ďalšími projektmi v kategórií podnikanie boli (i) aktívny manažment výroby elektriny z veterných turbín v belgických Antverpách umožňujúci efektívnejšie využitie zelených technológií a (ii) energetický manažment nákupných centier z portugalského Lisabonu znamenajúci úspory energie.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.