Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Minulý rok vyhral Graz, tohto roku Trebišov

Slovenskí futbalisti bojovali na šampionáte v Poľsku skutočne príkladne a určite ich vystúpenie možno považovať za úspech. Rovnako však môžeme byť hrdí aj na biomasovú kotolňu v Trebišove, ktorá nedávno získala prvenstvo v kategórií "podnikatelia" v európskej súťaži udržateľnosti.

Už niekoľko rokov sú v rámci európskeho týždňa udržateľnosti odborníkmi a širokou verejnosťou oceňované výnimočné, inovatívne projekty zamerané na úspory energie či využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Cieľom je zvýšiť povedomie a poukázať na dôležitosť čistej, bezpečnej a cenovo dostupnej energie, ktorej využívanie našu matičku Zem „nezruinuje“, práve naopak, zachová ju v použiteľnom stave aj pre nasledujúce generácie.

Slávnostná ceremónia odovzdávania cien sa uskutočnila 20. júna 2017 v Bruseli, kedy sme z pomedzi 12 finalistov spoznali víťazov 4 kategórií vybraných odbornou porotou a 1 laureáta ceny verejnosti. Tohto roku sa nielenže do užšieho výberu dostal, ale dokonca svoju kategóriu "podnikatelia" aj vyhral zástupca zo Slovenska - projekt SINBIO spoločnosti Trebišovská energetická s.r.o.

Po minuloročnom víťazstve rakúskeho Grazu sa v roku 2017 cena presúva na Slovensko do Trebišova a to vďaka biomasovovej kotolni. Na východe SR, v nížinatej a úrodnej oblasti totiž energetická spoločnosť Trebišovská energetická s.r.o. vybudovala kotolňu spaľujúcu lokálnu biomasu (slamu a drevnú štiepku). Ako uvádza webová stránka súťaže, tento krok prispel k významnému zníženiu emisií CO₂ (o 6100 ton ročne), spotrebe zemného plynu o 90% a zároveň výstavbou kotolne 2 km od mesta a modernizáciou rozvodov došlo k zníženiu energetických strát z distribúcie tepla a teplej vody o 25%.

Ako uviedol Ivan Ďuďák, generálny riaditeľ Národná energetická, a.s. „hlavnou myšlienkou centralizácie systému bolo sústrediť výrobu tepla na jedno miesto, mimo centra mesta a obývaných štvrtí. Pri výbere konkrétneho typu paliva kotolne boli brané do úvahy najmä lokálne podmienky.“ Ivan Ďuďák, ďalej dodáva, že „výber poľnohospodárskej biomasy – slamy a sena v kombinácii s drevnou biomasou bol logickým krokom. Jedinou nevýhodou spaľovania tuhej biomasy v porovnaní so zemným plynom sú emisie tuhých častíc. Tento problém bol vyriešený použitím najmodernejších elektrických filtračných zariadení a tkaninových filtrov, ktorými sa znížili emisie týchto látok na minimálnu úroveň. Projekt je jedinečný aj tým, že odhalil potenciál regiónu, ktorý bol vždy poľnohospodárskym a vhodne prepojil miestnych výrobcov biomasy so sektorom energetiky. Okrem toho projekt priniesol myšlienku využívať dovtedy nevyužívanú pôdu na ďalšie pestovanie rýchlo rastúcich drevín a miscantusu“.

Cenu odovzdal eurokomisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete a predseda poroty Jerzy Buzek, bývalý poľský premiér a bývalý predseda Európskeho parlamentu. Počas odovzdávania ocenenia v Bruseli Jerzy Buzek uviedol: "Minulý rok som tiež odovzdával cenu v kategórii podnikatelia a veľmi dobre si pamätám, že vyhralo rakúske mesto Graz, kde využívali istú formu biomasy v závode pivovaru. Tohto roku sme mali excelentných finalistov zo západu Európy - Portugalsko, zo stredu - Belgicko a z východu Európy. Sinbio je projekt zo Slovenska. Osobne poznám mesto Trebišov, ktoré sa nachádza asi 20 km od východnej hranice EU s Ukrajinou a je veľmi blízko Košíc, čo je väčšie mesto. Jerzy Buzek v slávnostnej reči ďalej ocenil, že vykurovanie pre Trebišovčanov využíva slamu a štiepku na výrobu tepla. „Chcem povedať, že je veľmi podstatné, aby ste zopakovali váš model projektu z východu Európskej únie aj na západe, severe aj na juhu“, dodal Buzek na slávnostnej ceremónii pri odovzdávaní ceny prekvapeným a šťastným predstaviteľom Trebišovskej energetickej spoločnosti.

Ďalšími projektmi v kategórií podnikanie boli (i) aktívny manažment výroby elektriny z veterných turbín v belgických Antverpách umožňujúci efektívnejšie využitie zelených technológií a (ii) energetický manažment nákupných centier z portugalského Lisabonu znamenajúci úspory energie.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.