Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Nebuďme obete konzumu a majme krásny život

Asi si myslíte, že je to absurdné, ale opak je pravdou. Život bez odpadu je opakom konzumného života, založeného na úplne iných hodnotách a nastaveniach. Je to však voľba – Vaša voľba. Skúste sa zamyslieť nad tým, kedy sa cítime spokojne a šťastne a určite rýchlo zistíte, do ktorej kategórie patríte. Na miske váh máme dva protipóly – žiť verzus mať.

Číha sprava, zľava, v MHD aj doma. Áno, reč je o silnom fenoméne – reklame, ktorá sa bez pozvania vtiera do našich životov a otravuje nás ako neželaný hosť. Nekvalita – výhodná cena – krátka životnosť, to sú heslá konzumnej spoločnosti, ktorej otrokmi sme sa stali a „čakáme“ na Abrahama Lincolna s nádejou na našu záchranu. Toto čakanie je však márnym a nekonečným čakaním na Godota. Ak sa nevyslobodíme sami, zahubí nás náš vlastný životný štýl.

Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko odpadu vyprodukujete za jeden celý deň? Skúste si niekedy urobiť malý experiment a na konci dňa zostanete v nemom úžase. Odpad sem, odpad tam, papiere, servítky, plastové vrecká, šupky, prázdne fľaše – to je bežný odpad vyprodukovaný dennodenne. Keď sa na to pozrieme takto, vôbec to nevyzerá tragicky, veď predsa odpad patrí k životu a ak ho ešte aj triedime, tak máme veľké plus navyše. Za rok sa toho odpadu nazbiera, ale celkom slušne. Dnes sa však nebudeme baviť o tom, čo s odpadom po jeho vzniku, ako ho správne triediť, ani o tom, že stále máme vysokú mieru skládkovania a nízku mieru recyklácie. Týmto príspevkom chceme urobiť „prevenciu“ a inšpirovať Vás k životu bez odpadu. Ako na to?

V utorok 21. marca 2017 sa v Bratislave konala prednáška na tému „Zero Waste Home“ – Domov bez odpadu s Bea Johnson. Túto dámu je možné označiť za veľkú priekopníčku a „matku“ životného“ štýlu bez odpadu. Jej štvorčlenná rodina a pes vyprodukujú ročne ani nie pollitrové sklo odpadu. Zdá sa to až neuveriteľné, ale opak je pravdou. Pre bežného konzumného človeka to môže byť extrém, bláznovstvo alebo stav vzbudzujúci rešpekt a obdiv.

Celý ich životný štýl a domácnosť sú založené na efektivite, systémovosti a nenakupovaní zbytočných veci. Napríklad šatník každého z nich obsahuje len zopár potrebných kusov šatstva, aj to z druhej ruky. Kuchyňa a kúpeľňa nie sú prepchaté zbytočnosťami, pri nákupoch nepoužívajú a nemíňajú plasty, drogériu si vyrábajú aj vlastnú, potraviny kupujú čerstvé bez obalov a využívajú vlastné nádoby prinesené z domu. Ako dopravný prostriedok používajú iba bicykle, v kúpeľni majú k dispozícii štyri uteráky a ďalšie štyri sú v zálohe pre prípad, ak idú plávať alebo na pláž. Ak by ste jej ponúkli svoju vizitku, tak nebuďte prekvapení, že ju odmietne, aj takto produkujete zbytočný odpad. A to je len malý zlomok vecí, ktoré sú súčasťou ich dennodenného života bez odpadu, viac sa môžete dočítať v jej knihe.

Ak sa chcete aj Vy prepracovať k tomuto životnému štýlu, dávame Vám do povedomia 5 základných zásad, ktoré si je treba osvojiť a aplikovať. Refuse - naučte sa veci odmietnuť a povedať im NIE, ak ich nepotrebujete, ak by aj boli zdarma. Reuse - osvojte si nakupovanie z druhej ruky, ak sa vec raz vyrobila, je škoda, aby jej životný cyklus skončil po tom, čo sa niekomu prestane „páčiť“, hoci svoj účel plní naďalej. Reduce - obmedzte svoje nakupovanie, resp. nakupujte s rozumom a vyhnite sa jednorazovým veciam. Recycle – separujte odpad, aby mohol byť recyklovaný a opätovne použitý, podporujete tým ekonomiku aj životné prostredie. Rot – ak sa dá kompostujte, ak bývate v dome situácia je ľahšia, ak v byte snažte sa hľadať tiež možnosti.

Ako povedala Bea Johnson: „žiť s málom = žiť viac“. Tento životný štýl je založený na tom, „že ste, že žijete“. Je založený na zážitkoch, skúsenostiach, na čase strávenom s tými, ktorých máte radi a nie na tom „že máte, vlastníte“. Vyberte si aj Vy ako chcete žiť, je to voľba – Vaša voľba!

Autor: Michaela Badidová

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.