Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP otvoril zákaznícke centrum i v žilinskom Auparku

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Novoročná anketa 2017

Pýtali sme sa ľudí z energetiky

  • „Aký bol rok 2016 z pohľadu Vašej spoločnosti?“
  • “Aké výzvy/vývoj očakávate vo Vašom biznise v roku 2017?"
Nech sa páči, ponúkame vyjadrenia zástupcov plynárenstva, OZE, elektroenergetiky, ropného priemyslu, ale aj inštitúcií zo Slovenska a zahraničia.

  1. Peter Žiga - minister hospodárstva Slovenskej republiky
  2. Jozef Holjenčík - predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
  3. Rastislav Ňukovič - generálny riaditeľ spoločnosti eustream, a. s.
  4. Štefan Šabík - predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP
  5. Svetlana Gavorová - generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry
  6. Vladimír Slugeň - predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti (SNUS)
  7. Juraj Kurňavka - generálny riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania
  8. Urban Rusnák - generálny tajomník Energetickej charty
  9. Martin Hollý - generálny riaditeľ spoločnosti SPP - distribúcia, a. s
  10. Peter Tomlein - tajomník Slovenského zväzu pre chladiacu a klimatizačnú techniku (SZCHKT)
  11. Václav Cílek - český geológ a klimatológ, Geologický ústav Akademie věd ČR
  12. TRANSPETROL, a. s.
Peter Žiga - minister hospodárstva Slovenskej republiky

Ťažký, ale úspešný. Kľúčové bolo zvládnutie úloh vyplývajúcich z predsedníctva Slovenska v rade EÚ. Teší ma, že tak, ako bolo predsedníctvo pre Slovensko mimoriadne úspešné, veľkou výzvou bolo aj pre MH SR a my sme v nej obstáli. Zaznamenali sme výrazné úspechy v ťažkých témach, čo ocenila Európska komisia aj členské štáty. Podarilo sa uzatvoriť obchodnú dohodu s Kanadou CETA a Ekvádorom, modernizáciu ochranných nástrojov obchodnej politiky proti dumpingovým lacným cenám zo zahraničia, dosiahnuť odbúranie neoprávneného geoblockingu pri elektronickom obchode a väčšiu rovnoprávnosť pri nakupovaní cez internet pre členské štáty. V oblasti energetiky sa pod vedením Slovenskej republiky ako predsedníckej krajiny podarilo dosiahnuť dohodu o bezpečnosti dodávok plynu a spolupráce jednotlivých krajín v prípade problémov. Výsledok je rešpekt k Slovensku ako modernému a schopnému štátu a vysoká úroveň vzťahov s inými členskými štátmi a Európskou Komisiou.

VIAC »
Jozef Holjenčík - predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Úrad má za sebou jeden z pracovne najnáročnejších rokov vo svojej 15-ročnej histórii. Rok 2016 stál na štyroch hlavných pilieroch – schválenie a praktická realizácia novej regulačnej politiky, kontrola majetku distribučných spoločností, ktorá svojím rozsahom a metodologickou prípravou nemala obdobu v Európskej únii, twinning na Ukrajine a organizácia mimoriadnych medzinárodných konferencií, napríklad prelomovej 15. konferencie ERRA o investíciách a regulácii v energetike v dňoch 17. - 18. októbra 2016 v Bratislave. Aj v roku 2016 mali naši experti množstvo práce pri náročných projektoch v zahraničí, isté je, že pozície na tomto poli sme viac ako obhájili. Na domácej scéne bolo v minulom roku zásadnou udalosťou schválenie novej regulačnej politiky. Na jej základe potom nasledovala veľmi náročná príprava nových vyhlášok, či už v oblasti cenovej regulácie, pravidiel fungovania trhu, či štandardov kvality. Štandardy kvality napríklad dostávajú ochranu práv slovenského spotrebiteľa plne na európsku úroveň. Chcem tiež v tejto súvislosti vyzdvihnúť mimoriadnu transparentnosť, ktorou sa úrad pri tvorbe nových vyhlášok riadil.

VIAC »
Rastislav Ňukovič - generálny riaditeľ spoločnosti eustream, a. s.

„Slovenské plynárenstvo ako sektor má za sebou ďalší úspešný rok. Zároveň to bol rok osláv 160. výročia vzniku tohto odvetvia na Slovensku, kedy sme mali viacej možností poukazovať na výhody zemného plynu ako optimálneho zdroja energie s nezastupiteľným miestom pri dosahovaní cieľov vo vzťahu k životnému prostrediu. Pokiaľ ide o tranzit zemného plynu, v roku 2016 sme opäť potvrdili značku Eustreamu ako stabilného a spoľahlivého partnera európskeho plynárenstva.“

„Predpokladám, že v tomto roku padnú viaceré dôležité rozhodnutia o ďalšom rozvoji našej siete (napr. poľsko-slovenský prepoj, plynovod Eastring). Dôležitý bude pre nás nepochybne aj ďalší vývoj okolo plynovodu Nord Stream 2.“

Štefan Šabík - predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP

Minulý rok definitívne potvrdil, že SPP už nie je len „plynárenský“, ale „energetický“. Značka SPP je synonymom bezpečnej a spoľahlivej dodávky tak plynu ako aj elektriny. Koncom roka 2015 sme pokorili métu 100 000 zmlúv na dodávku elektriny a v druhom štvrťroku 2016 sme sa stali najväčším novým dodávateľom elektriny na Slovensku z pohľadu počtu zákazníkov. Ku dnešnému dňu dodávame elektrinu do vyše 150-tisíc odberných miest. V súčasnosti navyše platí, že ak niekto mení dodávateľa elektriny, najčastejšie si vyberie SPP.

VIAC »
Svetlana Gavorová - generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry

Rok 2016 bol kľúčový z hľadiska zásadných zmien súvisiacich s obnovou budov, konkrétne so zlepšením ich energetickej hospodárnosti a so zmysluplným  využívaním obnoviteľných zdrojov energie. Pri viacerých podporných mechanizmoch financovaných z európskych prostriedkov sa stali samozrejmosťou podmienky, že energetické opatrenia majú byť systematické a zvýhodnené majú byť čo najkomplexnejšie projekty obnovy. Aj vďaka tomu sa spolu so zateplením budov už riešia aj ďalšie súvisiace opatrenia, ako nevyhnutné vyregulovanie rozvodov tepla a v prípade potreby aj výmena zdroja tepla, ako aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Žiadatelia o podporu sú motivovaní, aby sa vopred zaujímali, aké konkrétne výsledky im investícia prinesie.

VIAC »
Vladimír Slugeň - predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti (SNUS)

Z pohľadu Slovenskej nukleárnej spoločnosti bol rok 2016 trochu špecifický 30-tym výročím černobyľskej havárie, čo znamenalo najmä v apríli vyšší záujem o priebeh a dôsledky tohto nešťastia. Každá energetická havária vyvolá diskusie o tolerovaní rizika. V jadrovej energetike je miera tolerancie mimoriadne nízka. Zhruba ide o jedno promile navýšenia počtu prípadných ochorení (do 10 rokov od udalosti) kritickej skupiny obyvateľstva žijúcej 3 km od jadrového zariadenia, ktoré je zasiahnuté haváriou s pravdepodobnosťou výskytu menšou ako 10-5. Všimnime si ako nemecká, či rakúska verejnosť kategoricky odmieta tolerovať riziko z jadrových elektrární (dokonca prevádzkovaných kdesi v zahraničí), ale riziká z prílevu väčšinou ekonomických migrantov, ktoré sú o mnoho rádov vyššie, hrdinsky toleruje...

VIAC »
Juraj Kurňavka - generálny riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania

Rok 2016 bol pre klientov ŠFRB úspešný vďaka zdrojom, ktoré sme mali k dispozícii na podporu bývania a ktoré boli dostačujúce na uspokojenie všetkých žiadateľov spĺňajúcich podmienky na pridelenie úveru.  ŠFRB okrem vlastných zdrojov vyčerpal všetky pridelené finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ – z operačného programu Bratislavský kraj (OPBK),  z regionálneho operačného programu pre regióny z mimobratislavských krajov (ROP) a z operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Uvedenými zdrojmi sa podporila výstavba 1 519 nových bytových jednotiek a obnova 34 845 bytových jednotiek.

VIAC »
Urban Rusnák - generálny tajomník Energetickej charty

Uplynulý rok bol v znamení japonského predsedníctva v Medzinárodnej energetickej charte. Zavŕšila sa prvá etapa modernizácie procesu Energetickej charty, zmenil sa názov a logo organizácie. Na ministerskej konferencii v Tokiu v novembri podpísali deklaráciu Medzinárodnej energetickej charty významní producenti ropy, členovia OPECu Irán a Irak. Spolu s Guatemalou, Senegalom, Rwandou a troma regionálnymi africkými ekonomickými organizáciami ako signatármi v r.2016 Medzinárodná Energetická charta definitívne prekrčila svoj vlastný tieň európskej regionálnej organizácie. Pokračuje tiež proces pristupovania nových štátov k Dohovoru k Energetickej charte, ktorý vytvára medzinárodne právny rámec energetickej spolupráce zmluvných strán.   

VIAC »
Martin Hollý - generálny riaditeľ spoločnosti SPP - distribúcia, a. s

Minuloročné hospodárenie firmy bolo ovplyvnené odklonom teplôt od ich dlhodobého priemeru najmä v zimných mesiacoch. Objem distribuovaného množstva plynu konečným zákazníkom v prvej polovici roka bol na podobnej úrovni ako v roku 2015, v druhej polovici roka sme evidovali mierny nárast distribuovaného množstva plynu v dôsledku nižších teplôt v posledných mesiacoch roka 2016 oproti roku 2015. Dlhodobé nepriaznivé faktory čiastočne kompenzujeme prijatými optimalizačnými opatreniami. Hospodársky výsledok pred zdanením pri porovnaní s rokom 2015 je pozitívne ovplyvnený okrem mierneho nárastu tržieb aj pokračujúcimi optimalizačnými opatreniami v oblasti prevádzkových nákladov.

VIAC »
Peter Tomlein - tajomník Slovenského zväzu pre chladiacu a klimatizačnú techniku (SZCHKT)

Podiel chladiacej, klimatizačnej techniky  a tepelných čerpadiel na trhu naďalej rástol. Tieto technológie preukázali významný pozitívny vplyv na zaraďovanie budov do energetických tried. Uplatnenie tepelných čerpadiel ukazuje cestu v stratégii vykurovania a chladenia. Hovorili sme o tom a budeme o tom hovoriť na podujatiach zameraných na tepelné čerpadlá v srdci energetickej únie.

Chladiaca technika je neustále konfrontovaná právnymi normami zameranými na bezpečnosť environmentálnu a tiež bezpečnosť pri ochrane zdravia pri práci. Environmentálna bezpečnosť úzko súvisí nielen s tesnosťou chladiacich okruhov, ale tiež s energetickou náročnosťou, ktorú bude potrebné naďalej znižovať pri súčasnom prechode na nové chladivá. Nové chladivá prinášajú so sebou riziká pri udržaní bezpečnosti vzhľadom najmä na horľavosť a toxicitu. Zákazníci by si preto mali poctivo vyberať svojich dodávateľov len z radov certifikovaných firiem, ktoré do potrebných znalostí, zručností a techniky museli investovať. Pozitívne by sa mal prejaviť záujem investorov o energeticky najúspornejšie technológie. Stále viac sa prijíma pravidlo, že budúce úspory si treba predplatiť v investíciách pri prijateľnej návratnosti. Preto očakávame nárast investícií do inteligentných chladiacich, klimatizačných technológií a tepelných čerpadiel.

Václav Cílek - český geológ a klimatológ, Geologický ústav Akademie věd ČR

U počasí vždycky závisí na měřítku, většinou jako jedno měřítko bereme osobní zkušenost a jako druhé evropský či dokonce globální vývoj. Z mého osobního pohledu se jednalo o poměrně vyrovnaný, příjemný rok. Jenže kamarádi a kolegové mně upozorňovali na to, jak jim dochází voda ve studních a to i v oblastech jako je Táborsko. Je tedy patrné, že na vodní deficit se dlouho střádá ( ve střední Evropě zhruba od roku 2005) a pak se zásobníky zase dlouho doplňují. V globálním měřítku byly teploty ovlivněné epizodou El Nino, ale i tak se jednalo o skutečně teplý rok. Za významnou změnu považuji opakování první části syrského scénáře, ale v Iránu, kde jsou opouštěny zemědělské velké oblasti a lidé směřují do měst. Takhle začalo arabské jaro v Damašku.

Co se týče počasí je obtížné předvídat, ale budu si hlídat několik oblastí a událostí. Především sever se hrozivě otepluje, takže Rusové se obávají zhroucení některých měst, plynovodů a námořních terminálů, které jsou postaveny na permafrostu. Další krizové území postižené suchem je střed USA, kde může dojít ke snížení zemědělské produkce, což by omezilo americkou potravinovou pomoc zejména nestabilnímu Egyptu. Jiné krizové území je severní Indie (ale i další místa), kde dochází k přečerpání vody z podzemních zásobníků na územích, kde sídlí několik desítek milionů lidí. Spíš to tedy vypadá na neklidný rok a na to, že druhotné dopady klimatických změn (migrace, sociální nepokoj) mohou severní polokouli zasáhnout víc než prosté zvýšení teploty.

TRANSPETROL, a. s.

Spoločnosť TRANSPETROL, a.s. prepravila za rok 2016 cca. 9,2 mil. ton ropy. Počas roku  sme zaznamenali pokles objemu prepravu ropy, z dôvodu neočakávaných problémov na strane odberateľov, hlavne v ČR. O  nepriaznivom vývoji prepravy ropy v roku 2016 spoločnosť informovala svojho akcionára a pristúpila k prijatiu opatrení hlavne na strane nákladov na zmiernenie negatívnych dopadov súvisiacich s poklesom objemu  prepravenej ropy na výsledok hospodárenia. Aj v súvislosti s prijatými opatreniami a čiastočnou stabilizáciou prepravy ropy, spoločnosť TRANSPETROL, a.s. predpokladá, že dosiahne plánovaný výsledok hospodárenia.

VIAC »




Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.