Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Smart cities – budúcnosť nás všetkých

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

Otázka trvalého pobytu pri žiadostiach o dotácie na drevodomy

Nedostavaním Vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros prichádzame o milióny

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
5.-6.10.2017, Starý Smokovec

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017
10.-11.10.2017, Hotel Chopin, Bratislava

FACILITY MANAGEMENT 2017
24.-25.10.2017, Hotel Patria, Štrbské Pleso

PR sekcia

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017

JAVYS: Preprava palivových článkov vyhoretého jadrového paliva

Vyberte si nový spotrebič rozumne a ušetríte za elektrinu

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť do galérie

Osadné – prírodná rezervácia Udava (Karpatské bukové pralesy)

Tentoraz Vám prinášame fotoreportáž z nášho putovania do obce Osadné a prírodnej rezervácie Udava, ktorá je súčasťou národného parku Poloniny a svetového prírodného dedičstva Karpatské bukové pralesy.

Nie je tomu tak dávno, čo obec Osadné zviditeľnili jej pravoslávny duchovný Peter Soroka a starosta Ladislav Mikuláško vo filme režiséra Marka Škopa - Osadné, ktorý stavia do protikladu dva svety – malej rusínskej obce a veľkej bruselskej politiky.

V strede obce sa nachádza socha medveďa – symbolu Rusínov. Za návštevu určite stojí na Slovensku jedinečná krypta vojakov padlých v I. svetovej vojne pod pravoslávnym chrámom, kde sa nachádza cez 1600 ostatkov, prevažne ruských vojakov. Za gréckokatolíckym chrámom 18. storočia je zasa cintorín padlých vojakov ruskej a rakúsko-uhorskej armády

Neďaleko za obcou sa už začína Medzinárodný lesný náučný chodník Udava – Solinka, ktorý typický prirodzeným výskytom jedlí. Po približne 2 hodinách sa dostanete až na hrebeň Beskýd, štátnu hranicu s Poľskom – zastávka Balnica. Na poľskej strane tadiaľ prechádza bieszczadzka úzkokoľajka, ktorou v turistickej sezóne premáva vlak medzi Lupkowom a Cisnou.

Prírodná rezervácia Udava patrí do národného parku Poloniny, vyhláseného v roku 1997. Charakteristická je preňho vzácna flóra (kosatec sibírsky, horec pľúcny), ale aj fauna: (unikátny výskyt orlov, sov či šeliem - vlk, rys, medveď, mačka divá). Pred niekoľkými rokmi sa doň vrátili aj jeho niekdajší obyvatelia - zubry.

Pri návšteve Osadného nevynechajte ani neďaleký pravoslávny chrám v Hostoviciach postavený v byzantskom štýle, čo je ďalší slovenský unikát.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2017 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.