Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam rozhovorov

Zhodnotenie kotlíkových dotácií

MŽP SR v utorok (1.10.2019) oznámilo ďalší krok smerujúci k zafinancovaniu výmeny kotlov v domácnostiach. Celkovo je na kotlíkové dotácie vyčlenených €30 mil. z eurofondov a € 5 mil. eur zo štátneho rozpočtu. O výhodách, ale aj o priestore na zlepšenie sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru s našim analytikom Jozefom Badidom.

„Kotlíková dotácia“ je, ako dávnejšie spomínali predstavitelia ministerstva, orientovaná najmä na vidiecke oblasti. Nebude problém s tým, že práve na dedinách, kde kúria starými kotlami, nemajú prístup k plynárenskej infraštruktúre?

Ak je pravda, že tieto dotácie majú podporiť iba nové, plynové kotly, tak pochopiteľne si obyvatelia obcí bez plynofikácie týmto programom naozaj veľmi nepomôžu. Navyše je škoda, že kotlíkovou dotáciou nemožno podporiť aj výmenu starých, neefektívnych plynových kotlov, ktorých je na Slovensku stále dostatok.

Na jednej strane chce Envirorezort podporovať výmenu kotlov za plynové, na druhej Zelená domácnostiam ľuďom dotuje kotly na biomasu. Je to efektívne riešenie, mať dve odlišné dotačné schémy?

Nanešťastie je rezortizmus na Slovensku stále silne prítomný. Určitým spôsobom si tieto dve schémy budú naozaj konkurovať, aj keď sledujú rôzne ciele. Zelená domácnostiam prispieva k ochrane klímy cez podporu obnoviteľných zdrojov energie. Kotlíková dotácia má za cieľ zlepšiť kvalitu ovzdušia vďaka kondenzačným plynovým kotlom. Dokonca existuje aj 3. dotačná schéma a to príspevok na zateplenie rodinného domu, ktorým možno tiež financovať výmenu kotla.

Ak chcú ľudia ekologickejšie vykurovať, podľa čoho sa majú rozhodnúť

Ekológia je len jedna strana mince, tam dominujú predovšetkým obnoviteľné zdroje energie. Avšak ľudia na Slovensku sa po väčšine stále rozhodujú na základe „ekonomiky“. Preto je určite vhodné porovnať si nielen investičné náklady spojené s kúpou a inštaláciou nového zdroja tepla, ale aj samotnú prevádzku, čiže náklady na palivo.

Oplatí sa takáto výmena ľuďom, čo sú zvyknutí kúriť tuhým palivom? Ušetria, v praxi, na nákladoch na vykurovanie?

Myšlienka priamo podporiť domácnosti je určite chvályhodná. No samotnej výmene vykurovacieho telesa by malo primárne predchádzať zateplenie rodinného tomu. Navyše, ak chceme, aby ľudia, vrátane nízko príjmových domácností, odchádzali od kúrenia uhlím či drevom, asi by bolo treba čosi urobiť aj s cenami za zemný plyn a vôbec schopnosťou časti obyvateľov uhrádzať účty za energie.

© Autorské práva vyhradené.

Rozhovor bol uverejnený v HN dňa 02.10.2019

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.