Postav dom, zasaď strom a podporíš trvalo udržateľný rozvoj
Pri prvom čítaní vám možno názov nedáva logiku a kladiete si otázku ako stavbou domu podporíte trvalo udržateľný rozvoj, veď predsa míňate materiály, zdroje, energiu. V tomto prípade však opak môže byť pravdou. Ak na stavbu domu využijete materiály zo zhodnotených odpadov, zabijete dve muchy jednou ranou. Šetríte financie a aj životné prostredie. Áno, nie je to science fiction, ale realita a jeden takýto dom je už aj na svete – CE House. Práve s týmto projektom získala Národná recyklačná agentúra Slovensko 3. miesto v kategórií „produkt a služby“ v súťaži Národná podnikateľská cena za životné prostredie 2017.
V súčasnosti sa veľa hovorí o ochrane životného prostredia a trvalo udržateľnom rozvoji. Hľadajú sa spôsoby a možnosti ako prispieť k jeho podpore. Stavbou domu priamo životné prostredie neznečisťujeme, ale míňame zdroje, materiály a energiu. Práve s týmto stavom nebola spokojná ani Národná recyklačná agentúra Slovensko („NARA SK“), ktorá sa hlási ku koncepcii „zero waste“ – nulový odpad. NARA SK vyvíja riešenia v oblasti odpadového hospodárstva za súčasného aplikovania cirkulárnej ekonomiky. Výsledkom snahy o inovácie a naplnenie myšlienok v praxi je práve unikátny CE House.
Aký je prínos CE House?
CE House funguje na princípe cirkulárnej ekonomiky. Zabraňuje plytvaniu zdrojov, redukuje spotrebu prírodných materiálov, spotrebu energie, čím prispieva k zníženiu množstva skleníkových plynov v ovzduší. Využitím materiálov zo zhodnotených odpadov sa redukuje uskladnenie odpadov na skládkach a znižuje sa environmentálna záťaž. CE House nie je len splneným snom o vlastnom, krásnom, novom bývaní, ale aj „deltou“, v ktorej sa zlievajú mnohé výhody. Pri jeho výstavbe boli zohľadnené tri základné aspekty:
- Environmentálny – prísny výber materiálov vykonaný na základe LCA metódy
- Ekonomický – posúdenie objektivity prevádzkových nákladov na základe LCC metódy
- Sociálny – vytvorenie podnikateľských príležitosti a pracovných miest
Odpad ako druhotná surovina ...
Odpad stojí na skládkach aj desaťročia a nedokáže sa rozložiť. Zaberá miesto, znečisťuje a znehodnocuje okolie, je nevyužitý a neestetický. Takéto inovatívne riešenia spájajú príjemné s užitočným a výsledok je unikátny. Vyspelé krajiny už dávno pochopili, že ak vzniku odpadu nevieme dostatočne predchádzať, čo je ideálny stav, musíme sa naučiť ho využiť v náš prospech. Tento stav, resp. problém je celospoločenský a zaslúži si aj adekvátnu pozornosť. Avšak spoločnosť, teda my všetci sa častokrát správame veľmi alibisticky a egoisticky a myslíme si, že všetko, čo je za dverami nášho bytu/domu nie je naša starosť. Dbajme však na to, čo nakupujeme, premýšľajme, čo tomu predchádzalo a čo sa deje následne. Buďme pri nákupoch osvietení a pri manipulácií s odpadom dvojnásobne. Separujme odpad, má to zmysel. Ak každý z nás začne premýšľať nad odpadom ako druhotnou surovinou, začnú sa diať zázraky v podobe produktov, minimálne rovnako inovatívnych, ekologických a efektívnych ako CE House.
Viac o projekte CE House, o tom aké kritéria boli použité pri výbere materiálov, o samotných materiáloch, prevádzkových nákladoch, šetrnosti a mnohom ďalšom sa dozviete v našom ďalšom príspevku, ktorý bude rozhodne zaujímavý a prínosný. Preto, ak chcete stavať, vyčkajte a získate tipy ako ušetriť svoju peňaženku aj matičku Zem.
Príspevok pripravila Michaela Badidová
Zdroj informácií a fotografií Národná recyklačná agentúra Slovensko