Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Hekeri ohrozili dodávky pohonných hmôt

P. Štuller o spaľovaní rádioaktívneho odpadu zo zahraničia

Príspevok (dotácia) na zateplenie rodinného domu - VIII. kolo vyhlásené

Urban Rusnák: Energetická charta chráni všetky investície v energetike

Kalendár akcií

PR sekcia

Ministri navštívili spaľovňu rádioaktívneho odpadu

Preprava 204 tonovej tlakovej nádoby reaktora

SPP prispieva k zachovaniu vzácneho lesného genofondu na území TANAP-u

Verejnosť môže hlasovať o najkrajšej obnovenej pamiatke za roky 2018-19

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Neplatíte zbytočne veľa za hlavný istič?

Asi každý sa už vo svojej domácnosti stretol s pojmom istič. Čo to vlastne istič je a máte ho nastavený správne? Istič je elektrické zariadenie, ktoré v prípade, keď ním začne tiecť prúd väčší ako je určený, automaticky odpojí prívod elektrického prúdu do elektrického obvodu a tým bráni jeho preťaženiu. Riaditeľ sekcie Predaj B2C zákazníkom v spoločnosti Stredoslovenská energetika, Michal Jaloviar, radí, čo musíte zvážiť pri nastavení veľkosti a počtu fáz ističa.

„Veľkosť ističa je potrebné nadimenzovať podľa predpokladaného príkonu spotrebičov v domácnosti. Všetko je dané spotrebičmi a veľkosťou domu“, vysvetľuje Michal Jaloviar.

Okrem ističa je dôležitý aj počet fáz. Ak máte väčší dom, hoci bez elektrického kúrenia, je lepšie mať jednotlivé vetvy napojené na samostatné fázy.

„Dobrým príkladom sú rodinné domy, ktoré využívajú zariadenia s vyšším príkonom ako je napríklad cirkulár. Pri nich jednoducho nemôžeme mať jednofázový istič a je jedno, že ich využívame len pár krát do roka“, dodáva Jaloviar.

Veľkosť ističa určuje výšku poplatku

V prípade nových pripojení môžu zákazníci vďaka reálnemu zhodnoteniu ističov a ich optimalizácii ušetriť. Vyššia veľkosť ističa totiž zároveň znamená vyšší pripojovací poplatok. Správne stanovenie veľkosti hlavného ističa je dôležité, inak by vám mohla elektrina vypadnúť napríklad vtedy, keď pri práci na počítači alebo praní zapnete rýchlo varnú kanvicu.

Začiatkom tohto roka nakoniec nedošlo k zmene štruktúry distribučných cien, no podľa vyjadrenia energetikov nemožno do budúcna vylúčiť, že práve hodnota veľkosti hlavného bude mať väčšiu váhu a bude vstupovať do ceny, ktorú odberatelia platia vo svojej faktúre. Všetci odberatelia by preto mali zvážiť, či majú vo svojom dome alebo byte správny hlavný istič.

Zdroj: Stredoslovenská energetika, a.s.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2021 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.