Zmena dodávateľa energie šetrí Vaše financie
Spravidla každý chce ušetriť a znížiť svoje platby za elektrinu či zemný plyn. Jedným z najjednoduchších a najlacnejších spôsobov je zmena dodávateľa energie. Nanešťastie len každá 25. domácnosť v roku 2014 zmenila dodávateľa zemného plynu a pri elektrine sa tento údaj blížil k 40-tke. A nemyslite si, ani maloodberatelia z radov podnikateľov na tom nie sú lepšie.
Už niekoľko rokov je slovenský trh s dodávkou energie liberalizovaný, čiže je možné si vybrať z ponuky asi 15-tich dodávateľov pri plyne a z 20-tich pri elektrine či už na základe poskytnutej ceny alebo kvality služieb. Samotných produktov je ešte násobne viac a dodávateľa možno meniť hoc aj každý rok. Treba si uvedomiť, že len aktívny odberateľ, ktorý sa zaujíma o výšku svojich mesačných platieb a konkurenciu, ušetrí. Ostatní majú presne takú cenu, akú si zaslúžia, väčšinou tú najvyššiu. A pritom je to také jednoduché.
V prvom rade si treba nájsť najlepšiu ponuku na trhu. Na našom portáli sme preto pripravili porovnanie cenových ponúk od rôznych dodávateľov plynu na rok 2016. Ak máte so súčasným dodávateľom uzavretú zmluvu na dobu neurčitú, výpovedná lehota je 1 mesiac. Pochopiteľne pri dobe určitej treba dohodnutú viazanosť dodržať, okrem prípadu, že Váš dodávateľ medzitým zmenil obchodné podmienky či cenu. A práve v januári väčšina dodávateľov zmenila svoje cenníky, keďže Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) koncom roka rozhodol o znížení maximálnych cien elektriny a plynu na rok 2016. Takže je ideálny čas osloviť konkurenciu, ktorá Vám s administráciou celého procesu určite rada pomôže.
Zmena dodávateľa je len administratívny úkon a v žiadnom prípade nedochádza k odpájaniu od siete či výmene potrubí, vedení alebo meračov. Takisto sa neobávajte ani prípadného krachu novej spoločnosti, keďže v takom prípade je vám povinný dodávať energiu dodávateľ poslednej inštancie.
Ak teda môžeme každý rok meniť mobilného operátora, prečo nie aj dodávateľa energie.
Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk
© Autorské práva vyhradené
Pôvodný článok vyšiel aj v ročenke Energetika Hospodárskych novín dňa 11.12.2015