Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Nord Stream II – hroziaca katastrofa. Žaloba by mohla pomôcť

Plány na výstavbu plynovodu Nord Stream II vzbudzujú nemalé vášne, ktorým sa ani nemožno čudovať. Ide o gigantický projekt, kde jedni ho budú stavať, iní na ňom zarábať a my bohužiaľ prerábať. A s tým treba čosi spraviť.

Nedávno sme sa na Stredoeurópskej energetickej konferencii v Bratislave z úst podpredsedu hospodárskeho výboru nemeckého Bundestagu pána Klausa Barthela, ale aj zastupujúcej štátnej tajomníčky českého Ministerstva průmyslu a obchodu pani Lenky Kovačovskej dozvedeli, že Nord Stream II je „len“ komerčným projektom. Čo sa môže zdať až tragikomické v situácii, kedy Rusi dlhodobo presadzujú svoj zámer na obídenie Ukrajiny, oberajúc ju tak o financie a zároveň ohrozujúc pôžičky „naliate“ do ukrajinského tranzitného systému za účelom jeho modernizácie. Navyše redukovanie kapacít ukrajinskej siete ohrozuje aj energetickú bezpečnosť regiónu, keďže nás môže pripraviť o alternatívnu trasu.

Zdroj: Tomáš Mareček, 2016 – Year of the Max Q, Stredoeurópska energetická konferencia 2015

Podobne „politicky“ projekt vnímajú aj siedmi ministri zo strednej a východnej Európy, ktorí do Bruselu zaslali list poukazujúc na rozpor Nord Streamu II s energetickým balíčkom, t.j. právom EÚ. Rusi by totiž najradšej kontrolovali celý plynovod a mohli tak zabrániť preprave akéhokoľvek konkurenčného plynu. K listu sa (ne)pochopiteľne nepridala ČR, ktorá sa nachádza v závideniahodnej pozícii. Nord Stream II jej totiž môže zvýšiť zisky z prepravy a dopomôcť tak k prevzatiu primátu najväčšieho prepravcu ruského plynu v strednej Európe práve od Slovenska. To však ešte nie je všetko, keďže Česi majú v rukáve aj ďalší tromf. Výstavbou priameho prepojenia s Rakúskom (projekt BACI) by mohli Slovensko vypojiť z veľkej plynárenskej hry úplne.

Zdroj: Thomas Kleefuß, Central European Gas Corridor, Stredoeurópska energetická konferencia 2013

Keďže stupeň ohrozenia je vysoký, treba konať čím skôr a využiť všetky dostupné prostriedky. V prvom rade je potrebné sa obzrieť do minulosti, keďže Nord Stream II je len rozširovaním už existujúceho plynovodu Nord Stream I dokončeného v rokov 2011 a 2012. Avšak nad súladom prvého plynovodu s vtedy platným energetickým balíčkom EÚ sa nikto nezamýšľal a čo je ešte horšie ani na to nikto nepoukazoval. To, že tento stav vyhovoval Nemecku a ani ČR nepodala žalobu, je pochopiteľné, ale že tak doteraz neurobilo ani Slovensko je na zamyslenie. Ako je možné, že nám konkurenčný plynovod doposiaľ neprekážal a prebúdzame sa až pri jeho rozširovaní? Nebude už existujúci plynovod Nord Stream I precedensom uľahčujúcim výstavbu jeho dvojičky v podobe projektu Nord Streamu II? Ak sme ochotní podať žalobu kvôli 800 migrantom, nemali by sme váhať ani pri žalobe na ochranu 700-800 miliónov eur, ktoré ročne zinkasuje pološtátny Eustream za prepravu plynu cez naše územie.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

©Autorské práva vyhradené.

Článok vyšiel dňa 8.12.2015 aj v Denníku NVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.