Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Záujem o Energetickú chartu rastie

V poslednej dobe sa v rámci Sekretariátu Energetickej charty udialo viacero zaujímavých vecí. Keďže sa táto medzinárodná organizácia „prebudila“, stáva sa príťažlivou pre ďalšie krajiny a globálnych partnerov. Zároveň dochádza k intenzívnemu zoznamovaniu sa s jej modernizačným procesom na viacerých medzinárodných fórach.

V prvom rade sa rozšírila členská základňa Dohovoru o energetickej charte zameraného predovšetkým na ochranu medzinárodných investícií v energetickom sektore, bezpečný tranzit energie či riešenie sporov. Pristupujúcou krajinou, v poradí už 54., sa nedávno stala Čierna Hora.

Zároveň došlo k podpisu politickej deklarácie o Medzinárodnej energetickej charte ďalšími krajinami, ktoré ju prijali na májovom zasadnutí v holandskom Haagu. Konkrétne tak na Sekretariáte energetickej charty v Bruseli učinili zástupcovia Kambodže, Lichtenštajnska, Kirgizska a opäť Čiernej Hory. Neskôr sa k nim pridala aj Kórejská republika.


Práve modernizačný proces Energetickej charty má za cieľ zvýšenie jej atraktívnosti v mimo európskych krajinách, keďže ťažisko spotreby a tranzitu energetických surovín a energie sa presúva z Európy ďalej na východ. Hlavne Čína a krajiny Juhovýchodnej Ázie budú hrať v tomto ohľade významnú rolu. Obrovský potenciál sa skrýva práve v Indii, ktorá sa podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) prednesených na CEEC 2015 podieľa až 1/6 na svetovej populácii, no iba 6% na celosvetovej spotrebe energie.


Generálny tajomník Urban Rusnák k Medzinárodnej energetickej charte dodáva: „Štáty vyrokovali počas dvoch rokov rozhovorov text, ktorý pri zachovaní všetkých základných princípov charty, ako sú nediskriminácia, ochrana investícií, rešpektovanie suverenity krajín nad prírodnými zdrojmi, bezpečný tranzit energetických surovín, priniesol nové pohľady na energetickú bezpečnosť, zahŕňa nové technológie a väčšiu zodpovednosť za sociálno-ekonomický vývoj krajín. Pojem energetickej bezpečnosti nahradil bezpečnosť dodávok a pridal sa rozmer potierania energetickej chudoby ako predpoklad prístupu k moderným zdrojom energie.“

Niet pochýb, že o modernizačný proces Energetickej charty je záujem, keďže zástupcovia tejto organizácie sú pravidelne prizývaní k rôznym globálnym iniciatívam, na konferencie a diskusie. Naposledy zazneli tieto myšlienky na energetickom samite Atlantickej rady v Istanbule. Na pozadí tohto podujatia sa zároveň uskutočnilo bilaterálne rokovanie pána Rusnáka s pánom Amosom Hochsteinom, splnomocnencom vlády USA pre otázky medzinárodnej energetiky. Americký záujem vzbudila predovšetkým gigantická pokuta voči Ruskej federácii vo výške $50 miliárd za porušenie práv akcionárov naftárskej spoločnosti Jukos, ako aj samotné „prebudenie“ Energetickej charty. Na zintenzívnení spolupráce pri vytváraní princípov posilňujúcich energetickú bezpečnosť a propagujúcich investície v energetickom sektore sa na ďalšom dvojstrannom stretnutí dohodli pán Rusnák a nový výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol.


© Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.