Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Čína sa obzerá po garanciách pre svoje investície

Čína nedávno predstavila kontúry svojho gigantického projektu – novej Hodvábnej cesty, známej aj ako „pás a cesta“ (Belt and Road). Jej ekonomická trasa má prepojiť menej rozvinutú, západnú oblasť Číny so Strednou Áziou, Ruskom a Európou až po Rotterdam a Benátky a námorná časť projektu by mala siahať až po Kapské mesto a zintenzívniť vzťahy s krajinami Juhovýchodnej Ázie a Afriky. Ríša stredu si kladie za cieľ posilniť obchod a zlepšiť dopravnú a technickú infraštruktúru, a to predovšetkým sprístupnením úverov a investícií, ktoré sú v súčasnej, neľahkej dobe viac než vítané.  A o tom, že to Číňania myslia vážne, nesvedčia len mnohé vystúpenia prezidenta Si Ťinpchinga a premiéra Li Keqianga, ale aj nedávno spustená Ázijská banka pre infraštruktúrne investície a budovanie energetických prepojení Číny s krajinami Strednej Ázie a Ruskom. 

V posledných 10 rokov boli postavené 3 plynovody spájajúce bohaté ložiská Turkmenistanu a Kazachstanu s Čínou, ktoré sú schopné prepraviť až 55 miliárd m³ ročne. To však nie je všetko, keďže koncom minulého roka už začala výstavba aj 4. línie zvyšujúcej ročnú kapacitu stredoázijských plynovodov na 85 miliárd m³ zemného plynu. 

Nemenej významné sú rusko-čínske projekty Sila Sibíri a Altaj. S realizáciou prvého plynovodu už začali obaja partneri s úmyslom jeho spustenia do prevádzky v roku 2018. Dohoda bola podpísaná na 30 rokov v objeme dodávok až 38 miliárd m³ ročne. Vďaka druhému projektu by mala čínska štátna firma  CNPC počas 30 rokov odoberať od Gazpromu ďalších 30 miliárd m³ ročne.

Práve energetika bude pre čínsku ekonomiku, bažiacu po surovinách,  zohrávať kľúčovú rolu v jej ambicióznej stratégií novej Hodvábnej cesty. Bude pre ňu nevyhnutné zabezpečiť si ochranu svojich investícií a nerušenú dodávku uhľovodíkov. Preto nie je žiadnym prekvapením jej postupné zbližovanie s Energetickou chartou, organizáciou, ktorá má tieto atribúty vo svojej DNA. Najlepším dôkazom efektívnosti jej zakladajúceho Dohovoru je minuloročné rozhodnutie arbitrážneho súdu vo veci vyvlastnenia Chodorkovského Jukosu, za čo má Ruská federácia zaplatiť rekordné odškodné vo výške 50 miliárd amerických dolárov. S Dohovorom o Energetickej charte má svoje skúsenosti už aj Slovenská republika, keď bola na jeho základe žalovaná zahraničnými akcionármi SPP prostredníctvom ich holandskej „dcéry“.  

Nuer Baikili, podpredseda čínskeho národného úradu pre energetiku, podpisujúci deklaráciu o medzinárodnej Energetickej Charte 

Energetická charta bola primárne založená za účelom ochrany európskych investícií v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Avšak „európske“ dedičstvo sa stalo brzdou jej ďalšieho rozvoja, keďže ťažisko svetovej energetiky sa posúva mimo krajín OECD. Pod vedením pána Urbana Rusnáka, slovenského diplomata, inštitúcia práve prechádza modernizačným procesom, na ktorom aktívne participuje aj Čína. Jej zástupca pri májovom prijatí politickej deklarácie o medzinárodnej Energetickej charte poukázal na čínsky záujem o tento proces vzhľadom na energetickú dimenziu novej Hodvábnej cesty. Navyše sa čínsky ropno-plynárenský gigant CNPC, investujúci prakticky po celom svete,  stal riadnym členom poradného orgánu tejto organizácie.  Týmto krokom sa nemožno čudovať, veď Čína smeruje svoje jüani či doláre do krajín, ktoré už poväčšine zmluvnými stranami Dohovoru o Energetickej charty sú. Jej zaradenie sa do tohto klubu by umožnilo čínskym podnikom obrátiť sa na arbitrážne súdy v prípade, že by sa voči nim iný štát zachoval neférovo. Vnímajúc rusko-ukrajinské plynárenské pnutie môže byť pre Čínu rovnako atraktívnym aj nový mechanizmus včasného varovania, ktorý by mal prerušeniu tranzitu uhľovodíkov medzi členskými krajinami predchádzať. 

Prirodzene z mohutného čínskeho trhu môžu benefitovať aj európske či slovenské podniky, takže záväzok Číny voči Energetickej charte, umožní aj im požívať ochranu voči prípadným neférovým praktikám Pekingu

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk 
© Autorské práva vyhradené

Článok bol uverejnený v denníku Pravda pod názvom Garancie pre čínske investície.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.