Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Odkaz pre nastupujúcu generáciu: Využite svoj vplyv!

Maria van der Hoeven, riaditeľka Medzinárodnej energetickej agentúry, sa prihovára nastupujúcej generácii zrozumiteľným spôsobom (i) vysvetľujúc hrozby, ktoré nám prinášajú klimatické zmeny, (ii) poskytujúc riešenia na predídenie potenciálnej katastrofe a (iii) vyzývajúc mladých k aktivite.

„Narodila som sa v roku 1949, kedy žilo na Zemi 2,5 miliardy ľudí produkujúcich 7 Gt CO₂ za rok. Ľudstvo postupne rástlo, až v 80-tych rokoch prekročilo hranicu 5 miliárd, pričom emisie v energetike narástli na 20 Gt CO₂ ročne. Pochopiteľne, ako sa zlepšovali životné podmienky na našej planéte, spotrebúvali sme viac energie a produkovali viac emisií uhlíka. V súčasnosti už vypúšťame do ovzdušia cez 30 Gt CO₂ ročne a to ide len o energetiku. Takéto tempo povedie k zvýšeniu teploty našej planéty o 4 °C do konca tohto storočia s potenciálne katastrofálnymi dôsledkami. Aby sme zabránili najhoršiemu, je potrebné limitovať globálne otepľovanie pod 2 °C. Preto musíme obmedziť emisie vytvorené v energetickom sektore, predovšetkým tie z fosílnych palív. Je nevyhnutné dosiahnuť maximálne ročné emisie do roku 2020 a potom zabezpečiť ich pokles. Práve preto potrebujeme zmeniť spôsob, akým vyrábame a spotrebúvame energiu. V tomto smere je nevyhnutné zamerať sa na (i) obnoviteľné zdroje energie (voda, vietor, Slnko), (ii) efektívne využívanie energie a (iii) redukciu emisií z fosílnych palív. Predovšetkým musíme spaľovať menej fosílnych palív najviac znečisťujúcich ovzdušie, ako uhlie a zároveň aspoň časť emisií zachytávať a uskladňovať.

Mojim hlavným odkazom pre Vás je: Využite svoj vplyv! Vaša dôležitosť narastá, predovšetkým s ohľadom na klimatické zmeny, keďže je to Vaša budúcnosť a Váš hlas teda má svoju váhu. V tomto smere si Vás dovolím vyzvať, aby ste (i) získavali čím viac informácií o tejto problematike, lebo len tak môžete ovplyvniť debatu, (ii) zapájajte ostatných, diskutujte so svojimi priateľmi, rodičmi, učiteľmi a nepodceňujte svoje možnosti ovplyvniť dianie vôkol Vás a (iii) pristupujte zodpovedne k Vašej uhlíkovej stope.

Do roku 2050 by na našej planéte malo žiť už 9 miliárd ľudí. Ak budeme pokračovať dnešným spôsobom života, emisie v energetike dosiahnu 40 Gt CO₂ ročne a Zem bude na ceste k 4 °C zvýšeniu teploty. Avšak transformáciou energetiky, môžeme obmedziť produkciu emisií na 16 Gt CO₂ ročne a globálne otepľovanie do 2 °C. K tomu je potrebná ambiciózna a rozhodná akcia a Vaše aktívne zapojenie, aby ste mohli svojim deťom rozprávať príbeh so šťastným koncom.

Maria van der Hoeven, riaditeľka Medzinárodnej energetickej agentúry

Viac o problematike klimatických zmien a očakávaného klimatického samitu v Paríži nájdete TU.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.