Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

South Stream je mŕtvy, nech žije Eastring

Posledné dni boli celkom bohaté na plynárenské udalosti tak v Európe, ako aj na Slovensku. To, že ruský prezident Putin prekresľuje plynárenskú mapu Európy môže byť pre niekoho prekvapením, pre iného logickým krokom, ale že sa o podobný krok pokúša aj slovenský Eustream je dych vyrážajúca správa. Aktívny prístup nám totiž nie je príliš blízky.

Rusi sa už dve desaťročia snažia diverzifikovať trasy pre svoj plyn smerujúci do Európy. Aj oni si už dávno uvedomili, že závislosť na jednej krajine – Ukrajine, môže byť pre nich zničujúca. Najprv postavili Jamal, obchádzajúci Ukrajinu severom cez Bielorusko a Poľsko, aby pred pár rokmi položili na dno Baltického mora dve línie Nord Streamu a priamo sa spojili so svojim najväčším zákazníkom – Nemeckom. Zavŕšením ich úsilia, vyriešiť si svoj „"tranzitný problém“ raz a navždy, mal byť grandiózny projekt – South Stream. Ibaže do toho prišla opäť Ukrajina - nemožnosť si požičať „lacné peniaze“ kvôli sankciám a ďalšie nepríjemnosti ako nízka cena ropy znamenajúca poloprázdny štátny rozpočet a neústupčivosť Európskej komisie brániacej Gazpromu rezervovať celú rúru len pre ruský plyn.


zdroj: web projektu South Stream

Samozrejme po ohlásení ruského zámeru presunúť koncovku plynovodu South Stream z Bulharska do Turecka vyvstala otázka či Európska komisia náhodou neuprednostňuje záujmy jedných pred druhými, veď Nemecku sa pri Nord Streame údajne ustúpilo. V tomto smere sa však treba Bruselu zastať, keďže nateraz bola poskytnutá len čiastočná výnimka, ktorú by bolo možné očakávať aj pri South Streame. Takéto „"čiastočné riešenie“ však Rusom nestačí. Treba si ale uvedomiť, že prípadné úplné zarezervovanie kapacity len pre Gazprom by mohlo zabetónovať jeho pozíciu monopolného dodávateľa v našom regióne. Naproti tomu, prístup iného než ruského plynu do South Streamu by viedlo k nárastu konkurencie medzi dodávateľmi a zvýšeniu našej energetickej bezpečnosti.

Celkom prekvapivo sa o slovo prihlásil aj Eustream, slovenský prepravca ruského plynu, ktorý si doteraz bezstarostne užíval plody minulosti. No ruské riešenie „ukrajinského problému“ mohlo byť smrteľnou ranou aj pre nás. Ak by „vyschlo“ ukrajinské potrubie, aj vďaka South Streamu, ani to slovenské by pravdepodobne nedopadlo lepšie. Eustreamu však slúži ku cti, že v tejto kritickej chvíli, keď ešte ani Putinovo rozhodnutie nebolo známe, zdvihol hlavu a prišiel s alternatívnym nápadom – plynovodom Eastring, ktorý ho spojí s Balkánom.

Prečo je to dôležité? Lebo tak ruský, ako aj azerbajdžanský a v budúcnosti možno aj blízkovýchodný plyn skôr či neskôr pritečú na Balkán a odtiaľ ho bude môcť Eustream prepraviť ďalej na západ. Takisto umožní Eastring odberateľom z týchto krajín nakupovať plyn na likvidných plynárenských trhoch západnej Európy.

Balkán je v súčasnosti jedným z najmenej prepojených regiónov na starom kontinente, navyše s chýbajúcimi možnosťami prepravovať komoditu diverzifikovanými trasami a reverzom. Aj preto možno očakávať výrazné smerovanie eurofondov a hádam aj súkromných investícií do tohto priestoru. Jeho význam ešte zvýrazní očakávaný obchodný plynárenský uzol na turecko-gréckej hranici, prípadne ťažba bridlicového plynu v Čiernom a Stredozemnom mori. Je dobré, že Eustream aktívne prichádza s nápadom, ako sa stať súčasťou riešenia. No od slov k činom je ešte dlhá cesta, ktorá si vyžiada mnoho diplomatického úsilia. V tomto smere im môže výrazne pomôcť angažovanie bývalého českého premiéra, ktorý sa popasoval s plynárenskou krízou v roku 2009. A podotýkam, že úspešne.

South Stream vyzerá byť mŕtvy, nech teda žije Eastring! A nebuďme zbytočne skromní, určite je lepšie viesť, ako byť vedený.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk
© Autorské práva vyhradené.

Článok vyšiel v denníku Pravda (12.12.2014) pod názvom Ukrajinské plynové trápenie. Analýzu Jozefa Badidu ohľadne rozhodnutia Ruska zastaviť výstavbu plynovodu South Stream si môžete vypočuť v relácii Ekonomika televízie TA3 pod názvom Stop pre Južný prúdu.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.