Príbeh Mochoviec - stavať, stavať a (ne)dostavať
Riaditeľ SIS verejne a veľmi otvorene pomenoval viaceré problémy súvisiace s dostavbou jadrovej elektrárne v Mochovciach. Ide naozaj o neštandardný krok, ktorému treba venovať náležitú pozornosť. Pán Pčolinský spomenul viacero rovín ako rozkrádanie, dodávka nekvalitných produktov, spôsob výstavby, vzťahy medzi akcionármi či formálna kontrola štátnych orgánov a bezpečnosť. Niektoré nedostatky sú známe už dlhšiu dobu, iné možno považovať za novinky.
Vyšetrovanie ekonomických trestných činov na dostavbe JE Mochovce už viackrát avizovala polícia. O dodávke nekvalitných, resp. necertifikovaných materiálov a zariadení zasa informovali aj Slovenské elektrárne, naposledy v súvislosti s potrubím. V minulosti bolo dokonca nariadené vyrezanie zvarov vykonaných zváračmi bez potrebnej kvalifikácie. O spôsobe výstavby, čiže nezvládnutom manažovaní zo strany investora a generálneho dodávateľa v jednej osobe takisto vieme. SE a jeho vtedajší majoritný akcionár jednoducho precenili svoje sily. Vzťahy medzi akcionármi sú dlhodobo ako na hojdačke. V podstate od samého začiatku sa neustále otvárala otázka doplatku za privatizáciu SE. Olej do ohňa prilialo i prevzatie prevádzky Vodnej elektrárne Gabčíkovo, čo vyústilo až do medzinárodnej arbitráže. Je tiež otázne či sa tieto vzťahy mohli napraviť vstupom ďalšieho akcionára, ktorého finálna kúpna cena by mala nakoniec tiež závisieť od (ne)úspechu dostavby Mochoviec.
Čo sme však doteraz nevedeli je informácia o laxnom prístupe kontrolných orgánov a bezpečnostnej spoľahlivosti osôb, ktoré kontrolu vykonávajú. Nanešťastie pán Pčolinský nemenuje žiadnu inštitúciu, hoci kontroly v Mochovciach vykonávajú viaceré, ako napríklad Úrad verejného zdravotníctva, Hasičský a záchranný zbor, Národný inšpektorát práce či Úrad jadrového dozoru. Obvinenie tohto druhu je však nesmierne vážne a je potrebné sa ním dôsledne zaoberať, zodpovedné orgány konfrontovať a vyvodiť dôsledky. Bezpečnosť v jadrovej elektrárni musí byť totiž priorita. Navyše sa nemožno zahrávať ani s dôverou ľudí v jadrovú energetiku, ktorá je pilierom energetického mixu SR. Vo viacerých krajinách západnej Európy sa už verejná mienka otočila a nás ešte čakajú viaceré neľahké rozhodnutia, či už ohľadom projektu bohunickej „päťky“ alebo umiestnenia hlbinného úložiska jadrového odpadu.
Dostavba Mochoviec môže mať skutočne mnoho prívlastkov, medzi inými aj megainvestícia či megaproblém. Zaiste toho treba ešte veľa zlepšiť, no hlavne by bolo načase skvalitniť komunikáciu, zvýšiť transparentnosť a hlavne zvoliť proaktívny prístup voči verejnosti. ÚJD, SE, ale aj zástupcovia SR v predstavenstve SE či v Riadiacej komisii by mohli o harmonograme, pokroku, ale aj o nedostatkoch a nápravných opatreniach informovať pravidelne a nielen v čase krízovej komunikácie. Samozrejme za predpokladu, že si všetci želáme skoré spustenie, bezpečnú prevádzku a nie stavať, stavať, ale nedostavať...
Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk
© Autorské práva vyhradené.
Článok bol uverejnený Hospodárskych novinách