Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Z prvej ruky: Cena elektriny a zemného plynu

Znižovanie závislosti na ruských palivách a pomoc vlády

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Cesta k medzinárodnej dohode o ochrane klímy sa začína už tento týždeň!

Európska rada, zložená z hláv štátov a predsedov vlád členských krajín EÚ, sa bude na svojom tohto týždňovom samite zaoberať, mimo iného, aj klimaticko-energetickým balíčkom. Jeho ústredným motívom je prijatie cieľov do roku 2030, ktoré by mali viesť k udržateľnému rozvoju, zvýšeniu energetickej bezpečnosti, avšak nemali by ohrozovať konkurencieschopnosť našich podnikov. Európska komisia navrhuje 40% zníženie skleníkových plynov, 27% podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v energetickom mixe EÚ a 30% zvýšenie energetickej efektívnosti.

Ľudstvo sa nachádza na pokraji ekologickej katastrofy, a ak nechceme preniesť možno až neúnosnú záťaž na nasledujúce generácie, musíme sa na parížskej konferencii OSN, naplánovanej na december 2015, dohodnúť. EÚ chce byť lídrom v boji proti najväčšej výzve tohto storočia – klimatickým zmenám a práve energeticko-klimatický balíček má byť našim príspevkom motivujúcim tretie krajiny k prijatiu záväzkov, ktoré dajú šancu ľudstvu uspieť.

Pokiaľ existuje zhoda na úrovni prvého cieľa – 40% znižovanie skleníkových plynov spôsobujúcich ohrievanie atmosféry, prijatie ostatných navrhovaných cieľov je zatiaľ neisté. Nové členské krajiny zo strednej a východnej Európy sa obávajú predovšetkým možnej finančnej záťaže pri zvyšovaní podielu OZE a energetickej efektívnosti. Energetické spoločnosti zasa upozorňujú na zdeformované trhové prostredie, keď nízka cena elektriny ohrozuje ich existenciu a bezpečnosť sústav. Na druhej strane väčšie množstvo OZE a vyššia efektivita hospodárstva prispievajú k znižovaniu našej závislosti na dovážaných energetických zdrojoch a zlacňujú našu produkciu.

Nie je jednoduché nájsť správny mix opatrení, hlavne ak sme zle začali a štedrými dotáciami sme renomé OZE skôr poškodili ako im pomohli. Z tohto dôvodu by možno bolo lepšie ak by aj európski lídri neprijali záväzný cieľ pre OZE, ale sfunkčnili uhlíkový trh. Nech platí ten, kto znečisťuje životné prostredie, čo bude firmy automaticky motivovať k úsporám a produkcii energie z nízko-uhlíkových technológií, vrátane OZE. Samozrejme, v tomto snažení nemôžeme ostať sami a štáty ako USA, Čína či India sa musia pridať, inak nezabránime hrôzostrašným dôsledkom klimatickým zmien a náš priemysel sa postupne presunie do menej zodpovedných krajín. Ale ak Číňania nechcú behať maratóny s plynovou maskou na tvári, ako naposledy v Pekingu, pridajú sa aj oni.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Článok bol uverejnený v TASR dňa 21.10.2014.

Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.