Fínski „Zelení“ odišli z vlády kvôli Rosatomu
Minulý mesiac, 18.9.2014, „zažila“ fínska jadrová energetika dôležitý deň. Vláda totiž schválila dodatok k rozhodnutiu o výstavbe jadrovej elektrárne Hanhikivi, čím umožnila ruskému Rosatomu inštalovať v ňom svoj reaktor VVER 1200 MWe. Jadrová elektráreň Hanhikivi je projektom konzorcia Fennovoima, kde majú fínske spoločnosti 66% a Rosatom zvyšných 34%. Hlasovanie vlády však otriaslo krehkou väčšinou dovtedajšej koalície, keďže ministri Strany Zelených, na protest proti tomuto hlasovaniu, vládu opustili. Predmetné rozhodnutie vlády ešte vyžaduje schválenie fínskym parlamentom.
Keďže jadrová energetika má silnú pozíciu aj na Slovensku a v súvislosti s predajom 66% podielu Slovenských elektrárni sa neustále diskutuje o dostavbe 3. a 4. bloku v Mochovciach, ako aj prípadnej ďalšej jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, dovolili sme si požiadať Stranu Zelených Fínska o vysvetlenie ich kroku. Anita Nousiainen z ich tlačové oddelenia nám poskytla nasledujúce stanovisko:
„Zelení“ sú proti jadrovej energii - to platí pre všetky jadrové elektrárne - pretože je to obrovská investícia do drahej a riskantnej formy výroby energie. Výroba z jadrovej energie je škodlivá vo všetkých jeho fázach: ťažba uránu znečisťuje životné prostredie a skladovanie jadrového odpadu nebolo doposiaľ vyriešené udržateľným spôsobom. Aj keď by sme mali zabudnúť na všetky otázky bezpečnosti a škodlivosti pre životné prostredie spojené jadrovou energiou, je to ekonomicky iracionálna investícia. Fínsky dopyt po elektrine môže byť pokrytý domácimi obnoviteľnými zdrojmi energie. „Zelení“ radšej uprednostňujú investície do obnoviteľných zdrojov energie.“
„Projekt Fennovoima/Rosatom je značne problematický, pretože Rosatom nie je obyčajná firma. Práve naopak, je vo vlastníctve štátu a pod priamou kontrolou Kremľa. Spočiatku bola jadrová elektráreň Fennovoima zamýšľaná ako prostriedok zníženia našej energetickej závislosti na Rusku. Teraz sa ukazuje, že našu závislosť zvýši. Energetické témy nikdy neboli v Rusku len otázkou podnikania, ale tiež vždy záležitosťou moci a politiky. Navyše pri Rosatome ešte len čakáme na jeho prvú jadrovú elektráreň, ktorá by spĺňala západné bezpečnostné predpisy a normy.“