Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Hekeri ohrozili dodávky pohonných hmôt

P. Štuller o spaľovaní rádioaktívneho odpadu zo zahraničia

Príspevok (dotácia) na zateplenie rodinného domu - VIII. kolo vyhlásené

Urban Rusnák: Energetická charta chráni všetky investície v energetike

Kalendár akcií

PR sekcia

Ministri navštívili spaľovňu rádioaktívneho odpadu

Preprava 204 tonovej tlakovej nádoby reaktora

SPP prispieva k zachovaniu vzácneho lesného genofondu na území TANAP-u

Verejnosť môže hlasovať o najkrajšej obnovenej pamiatke za roky 2018-19

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Ukrajinský boj za lepšie ceny plynu môže byť prospešný aj pre nás

Trojstranné rokovania Rusko – Ukrajina - EU, zdá sa, konečne viedli k hmatateľnému výsledku. Pokiaľ budú štokholmské arbitráže ukončené, strany sa dohodli na prechodnom riešení. Ukrajinci do konca roka zaplatia $ 3,1 miliardy a Rusi im vo vykurovacej sezóne trvajúcej od októbra 2014 do marca 2015 dodajú 5 miliárd m³ plynu (s opciou na ďalších 5 mld. m³) za $ 385/1000 m³. Samozrejme, „čert sa skrýva v detailoch“ a tak nás ešte obe strany môžu prekvapiť. Zaplatí Ukrajina vopred alebo až po dodaní plynu? Pokrýva predmetná suma iba dlh Ukrajiny alebo už zahŕňa aj platby za plyn poskytnutý počas nadchádzajúcej zimy? Nasledujúce dni ukážu, ako si Rusi a Ukrajinci, dva bratské slovanské národy, vlastne rozumejú.

V tomto spore sú však pre zvyšok stredoeurópskeho regiónu zaujímavé predovšetkým dva faktory: (i) sprístupnenie obrích ukrajinských zásobníkov a (b) snaha nášho suseda získať trhovú cenu za ruský plyn.

Ukrajinské zásobníky dokážu uskladniť až 32 miliárd m³ plynu, zatiaľ čo krajiny V4 asi len 15 miliárd m³. Predovšetkým kapacity nachádzajúce sa na západnej Ukrajine, priamo susediacej so Slovenskom, Poľskom a Maďarskom, môžu prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Európy a zároveň do budúcna poskytujú vynikajúcu obchodnú príležitosť pre európske spoločnosti. Z tohto dôvodu môže vzniknúť na Ukrajine, resp. na Slovensku obchodný plynárenský uzol s potenciálom posilniť likviditu slovenského či stredoeurópskeho plynárenského trhu.

Veľmi zaujímavo vyznieva aj volanie Ukrajiny po trhových cenách plynu a ani krajiny V4 by k tejto iniciatíve nemali byť ľahostajné. V bežnom trhovom prostredí by cena pre nášho východného suseda mala zodpovedať tomu, za čo plyn nakúpi v Nemecku, po odpočítaní nákladov na prepravu cez samotnú Ukrajinu, SR a ČR. Ide o „net back princíp“, ktorý sa však, aj na škodu slovenských odberateľov plynu, v našom regióne neuplatňuje. Ukrajina, ale aj SR sú bližšie k Nemecku, a teda nákupná cena by mala byť tiež nižšia. Opak je pravdou, keďže Slovensko, na rozdiel od Nemecka, prakticky iný, ako ruský plyn, ani neodoberá.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Skrátená verzia článku bola uverejnená v TASR dňa 29.09.2014.

Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2021 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.