Transformácia Hornej Nitry – od ťažby uhlia k pestovaniu paradajok, chovu sumčeka a spracovaniu biomasy
Boj proti klimatickej zmene si vyžaduje veľké ústupky každého regiónu na svete. Na Slovensku patrí medzi najcitlivejšie kroky ukončenie ťažby uhlia v regióne Horná Nitra. Strata zamestnania pre baníkov aj výpadok elektrickej energie, ktorú dodáva tepelná elektráreň v Novákoch má byť podľa plánu kompenzovaná a región má prejsť transformáciou.
Podľa štúdie Európskej komisie o sociálno-ekonomickej transformácii uhoľného regiónu Horná Nitra až 94% produkcie uhlia z Hornonitrianskych baní Prievidza odoberá tepelná elektráreň Nováky v Zemianskych Kostoľanoch. Tá je hlavným zdrojom elektrickej energie v Trenčianskom kraji s celkovým inštalovaným výkonom 266 MWe. Jej podiel na celkovej výrobe elektrickej energie na Slovensku je 5,22%. Avšak táto elektráreň a aj Hornonitrianske bane Prievidza fungujú v osobitnom režime, tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorým vláda SR zaviedla povinný výkup uhlia za účelom výroby elektriny. Dôsledkom je ročná podpora vo výške 115 mil. eur, na ktorú sa skladáme všetci odberatelia elektriny na Slovensku.
Produkcia uhlia na Slovensku (v miliónoch ton)
Zdroj obrázka: JRC elaboration, zdroj dát Hornonitrianske bane Prievidza
„Navyše, v roku 2021 vstúpia do platnosti nové emisné štandardy a na ich splnenie by boli potrebné vysoké investície do modernizácie elektrárne v Novákoch (podľa niektorých odhadov by na zabezpečenie pokračovania prevádzky bolo potrebných približne 90 mil. €). Je potrebné vziať do úvahy aj skutočnosť, že v rebríčku najväčších znečisťovateľov, ktorý zostavuje Európska environmentálna agentúra, patrí elektrárni Nováky 18. miesto v Európe,” uvádza štúdia.
Porovnanie emisií pri ukončení ťažby v roku 2023 a 2030
Zdroj: JRC
Štúdia JRC tiež uvádza, že ukončenie ťažby uhlia a prevádzky elektrárne v roku 2023 pri porovnaní s pokračovaním prevádzky až do roku 2030 má priniesť redukciu emisií oxidu uhličitého SR v roku 2025 o 6,32% a v roku 2030 o 7,67%. Zároveň by malo dôjsť aj k zníženiu celkových nákladov energetického systému o 388 miliónov eur. Elektráreň v Novákoch totiž patrí medzi najtoxickejšie elektrárne v celej únii.
Vláda SR v tejto súvislosti prehodnocuje svoj prístup k dotáciám na ťažbu. Všeobecný hospodársky záujem dotovať spaľovanie uhlia v elektrárni Nováky do roku 2030 plánuje skrátiť s hraničným rokom 2023, čo však neznamená automatické zatváranie baní. „Pokiaľ si bane nájdu svoj odbyt, či už na Slovensku alebo v zahraničí, môžu naďalej pokračovať vo svojej činnosti,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.
Vývoj počtu zamestnancov a ich platov v Hornonitrianskych baniach Prievidza
Zdroj obrázka: JRC elaboration, zdroj dát Hornonitrianske bane Prievidza
Presný dátum ukončenia spaľovania uhlia v nováckej elektrárni ešte závisí od zvýšenia výkonu elektrizačnej sústavy v uzlovej oblasti Bystričany. Z Novák totiž bola napájaná celá oblasť Hornej Nitry, a tak by odstavenie elektrárne mohlo mať dopad na dodávky elektriny. „Z technických dôvodov, ako aj z dôvodu zachovania bezpečnosti dodávok elektriny v uzlovej oblasti Bystričany, sú jediným relevantným a významným zdrojom elektriny v tejto uzlovej oblasti bloky tepelnej elektrárne v Novákoch," spresnil Žiga.
Časový rámec postupného uzatvárania ťažobných polí
· rok 2017: baňa Cigeľ – uzatvorenie v r. 2018 a 2019
· rok 2018: Východná šachta bane Handlová (časť ložiska Handlová) – uzatvorenie v r. 2019 a 2020
· rok 2020: 12. ťažobné pole bane Handlová (časť ložiska Handlová) – uzatvorenie v r. 2021 a 2022
· rok 2020: 7. ťažobné pole bane Nováky (časť ložiska Nováky) – uzatvorenie v r. 2021 a 2022
· rok 2021: 11. ťažobné pole bane Nováky (časť ložiska Nováky) – uzatvorenie v r. 2022 a 2023
· rok 2022 – 2023: baňa Handlová – uzatvorenie v r. 2023 a 2024
· rok 2023: 1. horizont bane Nováky (časť ložiska Nováky) – uzatvorenie v r. 2024 a 2025
· rok 2025: 6. ťažobné pole Juh bane Nováky (časť ložiska Nováky) – uzatvorenie v r. 2025 a 2026
· rok 2026: baňa Nováky – uzatvorenie v r. 2026 a 2027
Zdroj: vládny materiál
Kto ich zamestná?
Ukončenie ťažby však bude mať negatívny účinok na zamestnanosť v tradičnom banskom regióne. Na ekonomickú transformáciu oblasti tak majú prúdiť stovky miliónov eur predovšetkým vďaka rozvojovým programom EÚ. Vo vládnom materiáli sa nachádza niekoľko možných projektov - inovácia opráv a výroby železničných vagónov, rozšírenie chovu sumčeka afrického a zároveň vybudovanie potravinárskeho závodu na výrobu nátierok, projekt vybudovania plničky prírodných stolových vôd, projekt ovocného sadu, projekt výroby zemiakových produktov, logistické centrum biomasy – predmetom projektu je obstaranie modernej technológie na intenzívne pestovanie, zber, spracovanie a distribúciu biomasy aj závod na výrobu bioplastov.
Náplasť prepusteným baníkom má dať aj výskumno – vývojový projekt výskumu prírodného plynu v Hornonitrianskej kotline pre jeho potenciálnu ťažbu, projekt vybudovania kavernových zásobníkov zemného plynu v banských chodbách aj projekt vybudovania centra vývoja podzemných technológií.
Banská infraštruktúra by po vzore iných zaniknutých baní mohla byť tiež využitá v cestovnom ruchu vo forme banských múzeí.
Autor: Matej Šulc