Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Panasonic buduje inteligentné a udržateľné mesto Fujisawa

Japonský technologický gigant Panasonic sa pustil do zaujímavého developerského projektu – buduje vlastné inteligentné a udržateľné mesto Fujisawa. Japonci už teda nechcú predávať len samotné zariadenia, ale celé, funkčné riešenia. Avšak Fujisawa nemá byť len o efektívnom manažmente energie, ale aj o zdieľaných službách, väčšej ploche mestskej zelene či vytváraní väzieb medzi obyvateľmi.

Panasonic sa rozhodol vybudovať inteligentné mestečko pozostávajúce zo 600 domov určených pre cca 3.000 obyvateľov v meste Fujisawa. Je samozrejmosťou, že každý dom si vyrába vlastnú elektrinu vďaka strešným fotovoltickým panelom a tú uskladňuje v batériách. Pochopiteľne tejto elektriny nebude dostatok a tak majú domácnosti možnosť rozhodnúť sa aj pre palivové články, vyrábajúce elektrinu a teplo elektrochemickými procesmi zo zemného plynu. Podľa dostupných informácií by malo byť mestečko schopné fungovať až 3 dni vďaka vlastným záložným zdrojom v prípade prerušenia dodávok elektriny zo siete. Vykurovanie je zabezpečované tepelnými čerpadlami inštalovanými v jednotlivých domoch.

Zdroj: youtube

Na domáce svietenie, ale aj verejné osvetlenie sa využívajú úsporné LED svietidlá. Zaujímavosťou je inteligentné zapínanie, resp. tlmenie verejného osvetlenie v závislosti od zaznamenaného pohybu. Pochopiteľne, ak sa na ulici nikto nenachádza, postačuje nižšia intenzita svetla, ktorá sa ale automaticky zvýši pri zaznamenaní pohybu pod konkrétnou lampou.

Pokiaľ ide o mobilitu, developer vybudoval v garážach a na parkoviskách nabíjacie stanice pre elektromobily. Zároveň zaviedol službu lokálneho zdieľania elektrických vozidiel a bicyklov.

Práve vďaka efektívnemu manažmentu energie či už vo verejnom priestore alebo v domácnostiach má tento projekt ušetriť až 70% CO₂ a 30% vody oproti bežnej prevádzke. Jeho ďalším cieľom je min. 30% využitie obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) na konečnej spotrebe energie vo Fujisawa mestečku.

Inteligentné mesto má byť aj o zvýšení bezpečnosti, čo developer zabezpečuje kamerovým systémom inštalovaným na uliciach mesta. Medzi pozitíva určite patrí aj dôraz na zeleň a mestský park symbolicky umiestnený v centre mesta. Keďže udržateľnosť nie je možná bez ľudí, rozvoj komunitného života je jednou z priorít a pomáhajú tomu rozličné spoločenské podujatia, ale aj vlastný intranet.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.