Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

IEA: Očakávame významný nárast dopytu po energii

Renomovaná Medzinárodná energetická agentúra (IEA) prichádza už po niekoľký krát so svojou prognózou vývoja energetiky do roku 2040 pod názvom „World Energy Outlook“ (Globálny energetický výhľad). My Vám z neho prinášame pár najzaujímavejších posolstiev, keďže kúriť, variť, dopravovať sa a vyrábať elektrinu budeme musieť neustále. Pozrite sa s nami na očakávaných víťazov a porazených.

Dopyt po energii narastie

Aktuálne je nás na našej krásnej planéte okolo 7,4 miliardy a do roku 2040 by sa malo toto číslo zvýšiť až na 9 miliárd. Okrem toho, že sa niekde budeme „tlačiť“, môžeme očakávať aj zvýšený dopyt po energii, veď každý z nás chce mať chladničku, práčku, auto, niekto si dovolí už aj umývačku riadu či klimatizáciu. Samozrejme tento nárast nie je rovnomerný, veď v našej časti sveta – Európa, USA, Japonsko už tieto vymoženosti do veľkej miery využívame a ešte prijímame rôzne normy na šetrenie energiou. Najväčší nárast dopytu sa teda očakáva v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Niekto by štandardne za ťahúňa považoval Čínu, ktorá „pumpuje“ svetovú ekonomiku už niekoľko rokov. Avšak zameškané bude pravdepodobne chcieť najrýchlejšie dobiehať India, ktorá sa podľa IEA bude podieľať na raste dopytu po energii do roku 2040 až 30%! A celkovo Ázia (India, Čína, krajiny Juhovýchodnej Ázie) by mala byť zodpovedná za 2/3 nárast energo-dopytu do roku 2040!

Zdroj obrázka: IEA

Rast spotreby OZE a zemného plynu

Už skôr sme písali o ružovej budúcnosti obnoviteľných zdrojov energie (OZE), čo IEA opätovne potvrdzuje. Od roku 2010 totiž klesli náklady na fotovoltiku o 70%, na veternú energetiku o 25% a na batérie o 40%. Tie údaje spôsobujú, že globálny rast OZE vo výrobe elektriny vystaví stopku „uhoľnému boomu“, ktorý sme zažívali v posledných rokoch. Od roku 2000 sa totiž zvýšil inštalovaný výkon uhoľných elektrární o 900 GW, zatiaľ čo od roku 2017 do 2040 by ich nárast mal byť na úrovni už len 400 GW. Veľmi silný rast sa očakáva aj pri zemnom plyne, kde budú hrať prím opäť ázijské krajiny. Ale niet sa čomu čudovať, ich vážnym nedostatkom je znečistené ovzdušie, práve vďaka významnému využívaniu uhlia v súčasnosti. A práve zemným plynom dokážu zvýšiť kvalitu ovzdušia pre svojich obyvateľov.

Zdroj obrázka: IEA

Víťazné ťaženie elektriny

IEA zároveň očakáva ohromný nárast spotreby elektrickej energie. V roku 2040 odhaduje jej podiel na celkovej spotrebe energie úctyhodných 40%. Ako sme už spomínali, viac obyvateľov našej planét si bude môcť dovoliť elektrické spotrebiče a inštaláciu klimatizačných zariadení. Len dúfajme, že budú patriť do vyšších tried energetickej efektívnosti, ináč ich prevádzka bude drahšia a menej ekologická. Tiež by malo dôjsť k obmedzeniu spotreby ropných produktov (nafta, benzín) pri osobných úžitkových vozidlách. V tomto sektore IEA očakáva významný rast elektromobilov. Zo súčasných 2 miliónov na úroveň takmer 300 miliónov v roku 2040.

Zdroj obrázka: IEA

Mierny nárast emisií skleníkových plynov

Aj napriek tomu, že sa „svet“ stále viac a viac zaujíma o klimatickú zmenu a má snahu minimalizovať jej dôsledky, nateraz nedokáže alebo nechce dostatočne znížiť rast emisií skleníkových plynov, ktoré ju spôsobujú. Aj napriek tomu, že oproti minulému roku IEA upravila odhad emisií CO₂ smerom nadol, stále očakáva ich mierny nárast každoročne do roku 2040. Avšak nemožno povedať, že by sme aj v tejto oblasti nevideli určité pokroky. Veď čínske emisie tejto najvýznamnejšej rozvíjajúcej sa ekonomiky by mali dosiahnuť svoju maximálnu úroveň do roku 2030 a potom by už mali klesať. A zasa pri 60% náraste dopytu po elektrine a 125% raste globálneho HDP, očakáva IEA len 5% zvýšenie emisií v elektroenergetike. Najväčšie ťažkosti v tomto smere nám budú pravdepodobne spôsobovať doprava a priemysel, kde emisie skleníkových plynov porastú rýchlejšie.

Zdroj obrázka: IEA

© Energie pre Vás. Autorské práva vyhradené

Zdroj informácií: IEA a zhrnutie WEO 2017Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.