Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Benefity dodávok ruského plynu do EÚ cez Nord Stream II a Ukrajinu

Už niekoľko rokov sa ruský Gazprom snaží v Európe pretaviť do reality svoje plány o výstavbe plynovodu Nord Stream II. Všetci dobre vieme, že ide o konkurenčný projekt k existujúcej ukrajinsko-slovenskej prepravnej trase. Preto nám nie je jedno či sa nakoniec v Baltickom more skutočne položia ďalšie dve línie plynovodu prepájajúceho Rusko s Nemeckom potenciálne tak znižujúce príjmy pološtátneho Eustreamu. A práve v týchto dňoch bola publikovaná analýza, ktorá naznačuje prínosy plynovodu Nord Stream II pre európskych zákazníkov v podobe nižších nákladov na nákup plynu.

Zdroj obrázka: Impacts of Nord Stream 2 on the EU Natural Gas Market, str. 20, ewi Energy Research & Scenarios

Analýza nemeckej neziskovej organizácie ewi Energy Research & Scenarios jasne ukazuje, aký dôležitý význam pre odberateľov plynu v Európe by mohla mať výstavba plynovodu Nord Stream II. Argumentujú tým, že Európa bude potrebovať zvýšiť dovoz plynu z 3. krajín, keďže domáca ťažba či už v Holandsku alebo v Severnom mori sa postupne zníži. A dodatočné objemy môžu zabezpečiť predovšetkým Rusi alebo mimoeurópske krajiny v podobe skvapalneného plynu, tzv. LNG. Keďže však je LNG, kvôli vyšším nákladom na prepravu, drahší, primerané ceny plynu pre koncových spotrebiteľov zabezpečí, podľa autorov analýzy, primárne ruský plyn prepravovaný potrubím.

Dokonca vyrátali, že zákazníci v EÚ by vďaka lacnejšiemu ruskému plynu dopravenému aj cez Nord Stream II ušetrili miliardy eur. Analýza uvádza, že v závislosti od globálneho dopytu po LNG by mohli spotrebitelia ušetriť napríklad 7,9 miliárd eur v roky 2020 pri nízkom dopyte alebo aj 34,8 miliárd eur v roku 2025 pri potenciálne vysokom dopyte po LNG.

Zdroj dát: Impacts of Nord Stream 2 on the EU Natural Gas Market, str. 23, ewi Energy Research & Scenarios

Autorom treba uznať, že ide vskutku o zaujímavé čísla a odberatelia by sa mohli naozaj potešiť, ak by takto prognózovaná budúcnosť skutočne vyšla. My však dodávame jedno zásadné „ale“. Autori totiž podložili dôvod výstavby náhradného plynovodu Nord Stream II scenárom, načrtnutým spoločnosťou KPMG Advisory Ltd. registrovanej v Maďarsku (ďalej ako „KPMG“), že po roku 2020 potečie cez Ukrajinu maximálne 30 miliárd m³ plynu. Hoci má ukrajinská prepravná sieť k dispozícii kapacitu 146 mld. m³, KPMG očakáva, že kvôli nedostatočnej modernizácii, ktorá by si mala vyžiadať až $3 mld., bude po roku 2020 možné využiť len obmedzenú kapacitu 30 mld. m³. Samotné KPMG sa odvoláva na prezentáciu inej konzultačnej firmy Mott MacDonald, ktorej zástupca v roku 2011 prezentoval štúdiu uskutočniteľnosti zameranú práve na modernizáciu ukrajinských plynovodov a podzemných zásobníkov plynu.

Práve v tejto časti si dovoľujeme nesúhlasiť, keďže je rok 2017 a ukrajinský operátor plynovodov sa aj počas obdobia napätých vzťahov so svojim východným susedom prezentoval ako spoľahlivý partner a na európske hranice prepravil všetok zazmluvnený plyn. Takže sa nateraz nenaplnilo ani politické, ani technické riziko prerušenia dodávok, čo samozrejme neznamená, že sa netreba snažiť ho eliminovať aj naďalej. Situácia je však taká, že ak by sa Nord Stream II nepostavil, Rusi budú mať dostatok kapacity v ukrajinskej sieti, aby dokázali uspokojiť prípadný nárast dopytu po plyne v Európe. Takže vznikne tlak na Gazprom, aby sa dohodol s ukrajinskou stranou a aj naďalej, t.j. po roku 2019, využíval ukrajinsko-slovenský koridor.

Zdroj: Výročná správa Naftogaz 2016

Takisto je známe, že aj Naftogaz sa reformuje a modernizuje, keďže akurát prebieha program odčlenenia (unbundlingu) operátora siete Ukrtransgazu od ťažby a dodávky plynu. Navyše k väčšej spoľahlivosť tejto trasy môže prispieť aj postupné napĺňanie memoranda so slovenským Eustreamom a talianskym SNAM-om o podpore prevádzky a rozvoja ukrajinskej prepravnej siete. Analýza nemeckej neziskovej organizácie objednaná investorom Nord Stream II by sa teda mohla naplniť aj bez prípadnej výstavby ďalších dvoch línií plynovodu v Baltickom mori. Jednoducho dnešná kapacita ukrajinskej siete je dostatočná, aby pokryla potreby ruského Gazpromu na dodávku ich plynu do EÚ a priniesla európskym zákazníkom predpokladané benefity dodávok ruského plynu.

Jozef Badida
Analytik portálu energieprevas.sk

© Autorské práva vyhradenéVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.