Rok 2016 bol úspešný. Budúcnosť je však neistá.
Slovenská republika je prostredníctvom ministerstva hospodárstva spoluvlastníkom významného európskeho prepravcu s plynom – spoločnosti Eustream. Nadpolovičný, 51% podiel, znamená významné príjmy štátneho rozpočtu, ktorých výška však závisí predovšetkým od objemov prepraveného plynu. A práve rok 2016 možno považovať za úspešný, keďže celkové množstvo prepraveného plynu cez SR presiahlo úctyhodných 60 miliárd m³. Budúcnosť je však už štandardne veľmi neistá. .
Zdroj obrázka: Výročná správa Eustreamu za rok 2016
Ide o úspešné pokračovanie v trende zvyšovania objemov prepravy plynu cez naše územie, keďže po značnom poklese v roku 2014 sme zaznamenali opätovný nárast. Samozrejme tomuto stavu napomohlo zvyšovanie dodávok plynu cez Slovensko smerom na Ukrajinu a pokračovanie prepravy ruského plynu v smere do západnej Európy, predovšetkým cez rakúsky hraničný bod – Baumgarten.
Nanešťastie dosahovanie rekordných objemov prepravy plynu spoločnosťou Eustream z predošlej dekády (70-80 mld. m³/ročne) je už len zbožným želaním, k čomu prispeli diverzifikačné projekty ruského Gazpromu. Rusi v súčasnosti môžu prepravovať plyn cez Ukrajinu, Poľsko (Jamal), ale aj popod Baltské more (Nord Stream).
Zdroj obrázka: Quarterly Report on European Gas Markets , 1Q2017, European Commission, Directorate-General for Energy, Market Observatory for Energy
Eustreamu môže ešte viac priťažiť dobudovanie 3. a 4. línie plynovodu Nord Stream, ktorý v blízkej dobe plánuje postaviť Gazprom a konzorcium západoeurópskych firiem. O tomto zámere sa už niekoľko rokov hovorí a na Slovensku sa o ňom celkom dobre vie. Druhý diverzifikačný variant Gazpromu, obchádzajúci Ukrajinu, je potrubie popod Čierne more ústiaci v Turecku (Turkish Stream). Otázka znie, čo ďalej s plynom dopraveným na územie Turecka. Jednou z možností je využitie plánovaného plynovodu Eastring, ktorý by mal podľa plánov Eustreamu prepojiť Balkán so Slovenskom. V horšom prípade je to preprava plynu cez Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, končiaca v rakúskom bode Baumgarten avšak tentoraz bez využitia slovenského potrubia. Práve maďarský prepravca plynu sa nedávno s Gazpromom dohodol na umožnení prepravy cca 10 mld. m³ zemného plynu prichádzajúceho južnou trasou. Či do tohto projektu Maďari zapoja aj Slovensko je dnes veľká neznáma...
Zdroj obrázka: Výročná správa Eustreamu za rok 2016