Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Po rozhodnutí viedenského súdu sa spor ohľadne gabčíkovskej elektrárne ešte viac zamotáva

V roku 2014 Vodohospodárska výstavba, š.p. na základe rozhodnutia vlády, zaslala Slovenským elektrárňam (SE) výpoveď 30-ročnej Zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Avšak pri pohľade na rozhodnutie Rozhodcovského súdu vo Viedni sa zdá byť táto výpoveď bezpredmetná. Slovenské súdy totiž v roku 2015, po dlhoročnej procedúre, rozhodli o neplatnosti samotnej zmluvy. Preto sa Viedenský tribunál pravdepodobne ani nedostal k posudzovaniu náhrady škody, keďže nadväzujúca Zmluva o odškodnení pre prípad výpovede Zmluvy o prevádzke taktiež stratila svoju relevanciu.

Spor sa však nekončí, iba viac zamotáva. Tentoraz sa budú právnici sporiť o to, aké následky spôsobil štát porušením vlastného zákona o verejnom obstarávaní, keďže v tom čase si štátne podniky dohodli podmienky prevádzky elektrárne Gabčíkovo bez verejnej súťaže. Navyše aj tieto, dnes už neplatné zmluvy, boli súčasťou privatizačného balíka na SE, a tak sa ani nemožno čudovať prípadným požiadavkám ENEL-u na vrátanie časti kúpnej ceny. A aby to bolo ešte komplikovanejšie, neplatné zmluvy o prevádzke Gabčíkova a o odškodnení súviseli s ďalšou zmluvou o prevode majetku VEG kvôli medzinárodnej dohode s Maďarskom zo Slovenských elektrární na Vodohospodársku výstavbu. Ak by aj táto 3. zmluva bola spochybnená, možno by boli vlastníkmi gabčíkovskej elektrárne ešte stále Slovenské elektrárne.

Viac sa o celom spore Slovenské elektrárne vs. SR, ako aj významne samotnej Vodnej elektrárne Gabčíkovo zhováral náš analytik Jozef Badida s moderátorom RTVS Jurajom Jedinákom. Ten si môžete vypočuť TU.

Tento názor bol publikovaný vo viacerých slovenských médiáchVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.