Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

UDRŽATEĽNOSŤ- ako ju vidíte vy?

Čo pre vás znamená pojem udržateľnosť? Žijete a správate sa udržateľne? Alebo ho považujete za prázdnu frázu bez reálneho naplnenia v praxi? Existuje mnoho spôsobov udržateľného života, tak snáď si každý z vás vyberie to, čo považuje za správne a sebe vlastné.

Žiť udržateľne znamená žiť efektívne a zbytočne neplytvať. Udržateľný spôsob života nie je o nič menej kvalitný ako ten konzumný. Práve naopak. Pomáha nám vytvárať odrazový mostík k pevnému základu správneho nastavenia hodnôt. Nedáva nám to logiku a kladiete si otázku, čo má udržateľnosť spoločné so životnými hodnotami? Čítajte ďalej a zistíte, že pointou udržateľnosti je práve váš lifestyle a jeho nastavenie. Žijeme v 21. storočí - dobe, tak plnej a prázdnej zároveň. Plnej na hmotné statky a veci, prázdnej na hodnoty.

Udržateľnosť – to nie je nič iné ako staré myšlienky oblečené v nových šatách. Hlad a bieda minulého storočia naučila ľudí prirodzenej skromnosti a pokore. O udržateľnosti sa nehovorilo, nepísalo, udržateľne sa žilo. Dnes je to pravý opak, veľa o tom píšeme, hovoríme a tak málo robíme. Ak by ste sa našich predkov opýtali, čo je udržateľnosť, odpovede by ste sa pravdepodobne nedočkali. Spôsob ich života však bol jej naplnením v praxi. Doma dopestované ovocie, zelenina, vlastné mlieko, tvaroh, vajíčka, mäso – to všetko bolo zárukou domácej „bio“ stravy. Nepotrebovali „farebné“ limonády, či exotické ovocie. Vystačili si s tým, čo mali dispozícií.

Človek z minulého storočia výrazne menej nakupoval, prirodzene teda produkoval menej odpadu. S modernými technológiami, ktoré v tom čase boli v plienkach, si tiež netykal. Necestoval na dovolenky do exotických krajín a nesprával sa ako hulvát k našej prírode. Napriek všetkým týmto „obmedzeniam“ žil kvalitne a spokojne. Dnešný homo sapiens sapiens je človek moderný, náročný, komfortný a konzumný, vyžaduje veľa. Produkuje veľa odpadu, všade cestuje autom a na životnom prostredí mu záleží minimálne. Doba založená na peniazoch „ čím viac máš, tým si lepší“ si nás uchmatla ako mačka svoju korisť. Stali sme sa novodobými otrokmi, verne jej slúžime, mysliac si, že je to správne. Život založený na slovese „mať“ namiesto „byť“ je bezduchý a vyhasínajúci. Neslúžme veciam, oni majú slúžiť nám. Budujme hodnoty ako pevné piliere našej spoločnosti a našich životov tiež- hľadajme cestu von z tohto marazmu. O tom, čo je udržateľnosť a že má mnoho tvári sa môžete dozvedieť viac aj na našom podujatí DENS 2017 – BYŤ EKO, BUĎTE EKO AJ VY! možnosti je veľa, stačí si vybrať. Kedy a kde?

V Bratislave 3.6. pred OC IKEA, v Žiline 5.6.2017 na Nám. Andreja Hlinku, v Trnave 7.6.2017 v City Aréne a podujatie zakončíme v Banskej Bystrici 9.6.2017 na Nám. SNP. Nerobme z pojmu udržateľnosť „strašiaka“, žime udržateľne a vráti sa nám to ako bumerang.

Michaela Badidová, analytička portálu Energie pre VásVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.