Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

„Naj“ Smart Cities a Slovensko

V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli niečo o iniciatíve Smart Cities – koncepte inteligentných miest. Dnes nahliadneme na Smart Cities v kontexte Európskej únie, ktorá tomuto globálnemu trendu v súčasnosti dominuje. Slovenská republika je jej plnohodnotnou súčasťou a určite si kladiete otázku - Ako je to so Smart Cities u nás? Existujú aj u nás inteligentné mestá? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Na základe výsledkov výskumu spoločnosti Juniper Research zverejnených v roku 2016 vyplýva, že 6 z 10 najlepších globálnych Smart Cities (inteligentných miest) sa nachádza v Európe. Absolútneho lídra v oblasti síce predstavuje ázijské mesto Singapúr, no väčšinu rebríčka zaberajú európske mestá. Na vedúcich pozíciách v Európe sú Barcelona, Londýn a nórske Oslo. Úplne odlišný rebríček európskych Smart Cities zostavila napríklad Technická univerzita vo Viedni, ktorá sa Smart Cities zaoberá od roku 2007. Podľa tejto viedenskej inštitúcie je európskym lídrom spomedzi všetkých Smart Cities Luxemburg. Pýtate sa ako je to možné? Prečo nie je možné určiť jednoznačne to „najinteligentnejšie mesto“ v Európe? Dôvodom týchto odchýlok je práve nejednoznačná interpretácia konceptu Smart Cities (viď posledný článok). Keďže neexistuje jednoznačná zhoda na tom čo to vlastne Smart City je, nie je možné určiť jednoznačného „víťaza“.

V rámci Európskej únie je problematika Smart Cities veľmi aktuálna a to najmä kvôli nárastu problémom spojených s urbanizáciou európskeho obyvateľstva. Momentálne žije 78% obyvateľov Európskej únie v mestách, ktoré produkujú až 85 % hrubého domáceho produktu EÚ. Z tohto dôvodu iniciovala Európska komisia vznik Európskeho partnerstva pre inovácie v oblasti inteligentných miest a komunít (The European Innovation Partnership on Smart Cities and Communities). Táto iniciatíva spája mestá, priemysel a občanov Európskej únie za účelom zlepšenia mestského života prostredníctvom udržateľnejších integrovaných riešení a systémov. Zapojením sa do tohto partnerstva sa môžu štáty podieľať na vývoji a implementovaní integrovaných riešení inteligentných miest, podporovať vytváranie sietí a zhromažďovať poznatky, čím dochádza k uľahčovaniu zdieľania informácií. Európska únia sa tak usiluje poskytnúť stabilné zázemie pre Smart Cities iniciatívy, či z pohľadu znalostí a výskumu, alebo financovania - - čerpania eurofondov. Okrem Európskej únie sa v tejto oblasti angažujú aj mnohé súkromné podniky ponúkajúce svoje technologické riešenia . Možností ako sa môžu mestá zapojiť do iniciatívy Smart Cities je teda viacero. Ako teda tieto možnosti využívame na Slovensku?

O koncepte Smart Cities sa na Slovensku hovorí čoraz častejšie, hlavne počas obdobia posledných dvoch rokov. V roku 2016 vznikol Slovensko-americký inovačný fond vytvorený za účelom podpory inovačných riešení Smart Cities. V priebehu posledných mesiacov prebehlo na Slovensku mnoho konferencií zameraných na problematiku inovácií a Smart Cities. V roku 2016 sa napríklad uskutočnila konferencia časopisu Smart Cities v Trnave. Vo februári 2017 bola pod záštitou Združenia miest a obcí Slovenska v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR zorganizovaná odborná konferencia „SLOVENSKO NA CESTE K SMART CITIES“. Podobne bola SR po prvýkrát zastúpené na svetovej konferencii Smart Cities India Expo 2017 prebiehajúcej v indickom Dillí. Aj na základe týchto skutočností je možné pozorovať, že Smart Cities sa stávajú skutočnou víziou budúcnosti Európskej únie a Slovensko si to ako jej člen uvedomuje a začína podnikať prvé kroky. Na druhej strane treba poukázať na slovenský „rezortizmus“, keďže agende inteligentných miest sa venujú ministerstvo hospodárstva, dopravy, životného prostredia, ale aj Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Dôsledkom je fragmentácia a zložitosť prijatia ucelenej stratégie na úrovni štátu.

O niečo lepšie sú na tom vybrané samosprávy. Tri slovenské mestá, ktoré sa zapojili do oficiálnej iniciatívy Európskeho prístupu k Smart Cities ako prvé sú Banská Bystrica, Nitra a Košice. Výrazne je zapojenie najmä mesta Nitra, ktoré je v tejto oblasti naozaj ambiciózne. Mesto plánuje postupne zaviesť inteligentnú verejnú dopravu, ktorá bude naozaj ekologická. Životnú úroveň obyvateľov má zvýšiť aj modernizácia verejného osvetlenia, ako aj modernizácia odpadového hospodárstva. Nitriansky zámer Smart City ráta aj s elektronizáciou mestských služieb a zabezpečením energetickej bezpečnosti. Ďalším slovenským, potenciálnym, inteligentným mestom sú Košice, ktoré ako prvé na Slovensku začali využívať mobilnú aplikáciu poskytujúcu cestujúcim v meste všetky potrebné informácie o doprave. V roku 2015 prebehla v Košiciach modernizácia systému riadenia dopravy na križovatkách, ktorý uprednostňuje MHD. Zavedenie modernizácie v tomto roku čaká aj košický parkovací systém, ktorý bude na miesto papierovej kartičky využívať moderné IT riešenia.

Okrem týchto troch slovenských miest je ďalším, výrazným, ambicióznym aktérom v oblasti slovenských inteligentných miest aj mesto Poprad, ktoré v roku 2016 zaviedlo koncept Smart City do oficiálneho plánu rozvoja mesta s výhľadom do roku 2040. Zaujímavosťou je, že poslanci mesta Poprad odsúhlasili založenie združenia právnických osôb Slovak Smart City Cluster, ktoré predstavuje vznik prvého Smart City klastra na Slovensku. Kroky smerom k inteligentnejším mestám podnikli už aj mestá Bratislava a Prešov. Zaujímavou iniciatívou v hlavnom meste je inteligentná lavička, pomocou ktorej sa môžu obyvatelia pripojiť na internet alebo si nabiť svoje telefóny. V Prešove sú projekty v rámci konceptu Smart City zamerané na tri prioritné oblasti rozvoja - oblasť dopravy, životného prostredia a oblasť otvorenej samosprávy. Svoje úspechy v oblasti prezentoval Prešov ako jediná Slovenská samospráva na medzinárodnej konferencii agentúry JASPERS vo Viedni.

Súčasné trendy svedčia o čoraz väčšom záujme slovenských miest o zapojení sa do iniciatívy Smart Cities. Pozorujete tieto inteligentné tendencie aj vo Vašom okolí? :)

Autor: Karolína Fabianová







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.