Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Operátori sústav V4 a Rumunska sú znepokojení z rakúsko-nemeckých návrhov

Rakúsko-nemecká hranica je dlhodobo preťažená, a preto neriadené „tsunami“ elektriny tečúce alternatívnymi smermi cez krajiny strednej Európy nadmerne zaťažuje ich elektroenergetické sústavy. Dlho-očakávané riešenie nedávno pripravené dotknutými orgánmi z Rakúska a Nemecka, však operátori elektroenergetických sústav V4 a Rumunska odmietajú a žiadajú pozmeniť.

Už niekoľko rokov sa nemeckí a rakúski spotrebitelia môžu tešiť zo spotreby „zelenej“ elektriny vyrábanej vo veterných elektrárňach na pobreží Severného mora. Tento pozitívny trend, odhliadnuc od rozhodnutia o postupom odstavení nemeckých jadrových elektrární, však spôsobuje vrásky na čele prevádzkovateľom elektroenergetických sústav v strednej Európe. Dôvodom je častokrát nadmerný tok elektriny cez sústavy ČR, Poľska, ale aj SR a Maďarska, keďže prenosová kapacita medzi výrobou na severe Nemecka a spotrebou na juhu krajiny, resp. v Rakúsku nie je dostatočne robustná. Preťaženie sústav si následne žiada zvýšené náklady potrebné na zaistenie bezpečnosti a obmedzovanie obchodov v regióne strednej Európy.

Aj vďaka pretrvávajúcemu tlaku spomínaných operátorov krajín V4, požiadala európska Agentúra pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) o adekvátne riešenie preťaženia na nemecko-rakúskej hranici a to aj integráciou západo- a stredoeurópskeho regiónu.

Následne, 15. mája oznámili nemecký (Bundesnetzagentur) a rakúsky (E-Control) regulátor bilaterálnu dohodu na manažovaní preťaženia na rakúsko-nemeckej hranici s účinnosťou od 1. októbra 2018. A to tým spôsobom, že dovtedy neobmedzená cezhraničná kapacita by mala po novom dosahovať aspoň 4,9 GW a mala by byť ponúkaná na dlhodobej báze. Ako ďalej dodáva nemecký regulačný úrad, rakúsky operátor siete bude zabezpečovať dostatočnú záložnú kapacitu použiteľnú nemeckými operátormi pre zabezpečenie stability sústav. Rovnako uvádza, že v prípade nemožnosti dodať cezhraničnú kapacitu v hodnote 4,9 GW, tá bude primeraným spôsobom znížená.

Reakcia zo strednej Európy na seba nenechala dlho čakať a 24. mája 2017, zástupcovia prevádzkovateľov prenosových sústav (PPS) ČR - ČEPS, Poľska – PSE, SR – SEPS, Maďarska – MAVIR a Rumunska – TRANSELECTRICA vyjadrili svoje rozčarovanie nad týmto bilaterálnym rozhodnutím. Na jednej strane vítajú prijatie dlho-očakávaného rozhodnutia o riadení preťaženia na rakúsko-nemeckej hranici. Na druhej strane im je nesmierne ľúto, že toto riešenie nebolo prediskutované so zástupcami dotknutých PPS, čo je podľa nich v jasnom rozpore s požiadavkou ACER na kooperáciu a integráciu so stredoeurópskym regiónom: „súčasná dohoda medzi Bundesnetzagentur a rakúskym E-Control nedokáže zaistiť rovnaké podmienky pre obchodovanie v strednej Európe a prináša dlhodobú preferenciu rakúsko-nemeckého obchodu s energiou na úkor susedných európskych členských štátov“. V tomto smere vyjadrili svoju pripravenosť na diskusiu s relevantnými rakúskymi a nemeckými orgánmi, pričom dúfajú, že nastávajúce konzultácie môžu predmetné rozhodnutie zmeniť tak, aby skutočne došlo k vybudovanie vnútorného trhu s energiou v rámci EÚ.







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.