Štát obmedzí boom zelenej energie
Na Slovensku by v nasledujúcich rokoch už nemalo pribúdať toľko nových elektrární, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie ako doposiaľ. Štát novelou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby mení pravidlá pre nových záujemcov o biznis so zelenou energiou.
Novela zákona je aktuálne už po medzirezortnom pripomienkovom konaní. Národná rada SR by o ňom mala rokovať na jeseň, pričom zmeny by mali prísť do platnosti 1.januára 2019. Najzásadnejšou zmenou je spôsob dotovania nových elektrární s inštalovaným výkonom nad 500 kW. V novom režime bude Ministerstvo hospodárstva SR na podporu pre nové zariadenia vyhlasovať výberové konanie. Víťazovi tendra sa následne bude po dobu 15-tich rokov poskytovať podpora formou tzv. príplatku. Ten bude rozdielom medzi cenou vykupovanej elektriny a cenou, ktorú ponúkol uchádzač vo výberovom konaní.
Priestor dostane trh
„Urobili sme inventúru v systéme podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a teraz ho prostredníctvom novely ideme nanovo nastaviť. Výrobcovia elektriny z podporovaných zdrojov budú viac vystavení trhovému pôsobeniu, čo je aj v súlade s plánmi EÚ a Energetickej únie,” vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga.
Pre existujúce elektrárne, ktorým bola podpora priznaná už v minulosti, spôsob podpory ostáva.
Podpora pre malú fotovoltaiku
Reforma podpory obnoviteľných zdrojov energie, ako nazvalo novelu ministerstvo, tiež zavádza možnosť inštalácie vlastnej malej elektrárne s maximálnym výkonom 500 kW v zjednodušenom režime. Lokálny zdroj, ako to novela nazýva, je avšak určený primárne pre vlastnú spotrebu, pričom do distribučnej sústavy môže dodávať maximálne 10 percent z celkového inštalovaného výkonu. Plán je pomôcť hlavne malým solárnym elektrárňam.
„Táto forma podpory však bude poskytovaná len do roku 2033,“ uvádza v dôvodovej správe k novele ministerstvo.
Kompenzácie veľkým
Nakoľko má Slovensko v rámci V4 najvyššie ceny elektriny pre veľké podniky (odber nad 1 GWh ročne) reformou sa pre nich zavádza možnosť finančnej kompenzácie zo štátneho rozpočtu.
„Zároveň je pravdepodobné, že cena elektriny bude rásť a zníži konkurencieschopnosť podnikov pripojených k sústave na území SR,“ píše dôvodová správa.
Výška kompenzácie nesmie presiahnuť 85 percent tarify za výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie zaplatenej takýmto odberateľom v predchádzajúcom roku.
„Úľavy budú platiť len pre oprávnené odvetvia, ktoré nenavrhuje ani neurčuje ministerstvo a rozhodujúcim nie je ani parameter veľkosti podniku. Podniky získajú významnú pomoc v konkurenčnom boji, po ktorej dlhodobo volali,“ povedal Žiga.
Novela vyplýva zo záväzku vlády SR v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2016 – 2020.
Autor: Matej Šulc