Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Kotol na uhlie

Využívanie uhlia ako paliva už bolo na ústupe, ale posledná doba mu kvôli cenám iných zdrojov tepla opäť praje. Nielenže nahrádza zemný plyn pri výrobe elektriny, ale taktiež sa z ekonomických dôvodov, vykurovanie uhlím, resp. spoluspaľovanie s drevom stáva preferovanou voľbou mnohých domácností.
V zásade rozlišujeme dva typy uhlia:

  1. hnedé uhlie, ktoré sa ťaží aj na Slovensku (región Horná Nitra) a
  2. čierne uhlie, majúce asi o 30% lepšiu výhrevnosť.

Cena Výhrevnosť 80 GJ tepla 80% kotol Ročné náklady
Hnedé uhlie 145 EUR/t 18 MJ/kg 4,5 t 5,4 t 783 EUR
Čierne uhlie 190 EUR/t 28 MJ/kg 2,9 t 3,5 t 665 EUR
Ročné náklady na vykurovanie pri spotrebe 80 GJ tepla, t.j. 22.222 kWh (150 m² RD)

Medzi najväčšie nedostatky tejto formy vykurovania určite patrí znečisťovanie životného prostredia spôsobené vysokou produkciou CO₂ (dvojnásobné množstvá oproti zemnému plynu) ďalej emisie oxidu síry - SOx, oxidu dusíka - NOx a popolčeka. Takisto si treba zvykať na vynášanie popola a samozrejme značnú prašnosť (pozri video). Navyše pre veľké množstvá uhlia si treba vyhradiť dostatočný priestor na jeho skladovanie.

Väčšina uhlia spálená v slovenských peciach pochádza z Poľska, Čiech či Nemecka a len menšia časť zo slovenských baní. To znamená, že väčšia časť financií za predané uhlie putuje za hranice Slovenska a neprispieva k rozvoju nášho hospodárstva. Podstatná časť domáceho uhlia je spaľovaná v tepelnej elektrárni Nováky.

Keďže uhlie je možné zakúpiť aj vo forme granúl, existujú kotle so zásobníkom, ktoré dokážu ušetriť Váš čas a to dávkovaním v dlhších intervaloch. Kotle na uhlie, v ktorých samozrejme možno kúriť aj drevom sa dajú kúpiť už za 600 – 700 EUR, tie so zásobníkom umožňujúce automatické dávkovanie začínajú niekde pri 2000 EUR.


Automatické kotly na pelety a uhoľný granulát
Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.