Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Kotol na biomasu

Využívanie dreva kladie zvýšené nároky na konečného spotrebiteľa, ktorý musí zabezpečovať jeho objednávanie, dovoz, spracovanie, uskladňovanie (v suchých priestoroch) a ručné dávkovanie. Pokiaľ však drevo treba prikladať aj niekoľkokrát za deň, 15 kg vrecia s peletami, majúce lepšiu výhrevnosť, stačí do kachlí vysypať iba 2-3 krát do týždňa. Pri kotloch na pelety, v závislosti od veľkosti zásobníka či skladu (do ktorého možno umiestniť celosezónne silo) sa o dávkovanie netreba starať 10 dní aj celý rok. Samozrejme pri využívaní biomasy sa nevyhnete prašnosti, čo pri kachliach alebo krbe umiestnených v obývacej miestnosti môže prekážať. Prevádzka kotla na biomasu tiež vyžaduje neustále vynášanie popola, hoci pri automatických kotloch na pelety tak stačí učiniť spravidla raz za 1 až 3 mesiace. Popritom popol z biomasy je ekologický, a preto zužitkovateľný aj v záhrade. Bežne treba rátať aj s čistením výmenníka a plniacej komory kotla, avšak automatické kotle na pelety Vás zbavia aj tejto starosti. Tu si môžete pozrieť proces údržby kotla na pelety (5:28):


Aby nedošlo k spätnému zapáleniu peliet v zásobníku, dávkovače musia disponovať bezpečnostnými zariadeniami. Práve kvôli zaisteniu bezpečnosti a lepšej účinnosti, je potrebné kotly na biomasu, ale aj pripojené komíny nechávať pravidelne po vykurovacej sezóne kontrolovať. Rovnako je odporúčané inštalovať bezpečnostný systém spiatočky so zmiešavacím ventilom. Ten zabezpečí, aby sa do kotla vracala voda o teplote zabraňujúcej kondenzácii spalín a tým aj korózii a dechtovaniu výmenníka.

Regulácia klasického kotla na drevo možná nie je a pokusy „škrtiť horenie“ či „dusiť kotol“, zabraňovaním prívodu vzduchu, sú príčinou prílišnej tvorby sadzí v komíne neraz končiacej až požiarom. Naproti tomu, moderné drevosplyňovacie kotly s vyššou účinnosťou (až okolo 85%) už reguláciu výkonu umožňujú. Takisto, výkon kotla na pelety je možné regulovať, práve vďaka existencii zásobníka a automatického zapaľovania.

Pre účinné spaľovanie je potrebné používať suché drevo. V opačnom prípade dochádza k „prepáleniu“ čiže korózii kotla, jeho dechtovaniu a zanášaniu, podobne ako pri komíne. Tieto negatívne efekty následne zbytočne zaťažia Vaše financie. V podstate si treba uvedomiť, že vlhké drevo neposkytne predpísanú výhrevnosť a zníži účinnosť kotla. Požadovaná nízka vlhkosť (ideálne 15%) sa dosiahne až po približne dvoch rokoch sušenia dreva.

S ohľadom na produkciu CO₂ je biomasa neutrálna, keďže jej spaľovaním sa do ovzdušia uvoľní toľko CO₂, koľko stromy a rastliny spotrebujú pri svojom raste. Avšak dochádza k vyšším emisiám dymu, NOx či popolčeka ako pri spaľovaní zemného plynu. Zaručenou výhodou biomasy je fakt, že ide o palivo pochádzajúce zo Slovenska. Preto jeho využívane podporuje zamestnanosť a teda pomáha domácemu hospodárstvu. Navyše pri správnom využívaní lesného fondu môžeme biomasu považovať za nevyčerpateľný zdroj energie.

Najväčšou výhodou je bezkonkurenčne najnižšia cena dreva oproti iným palivám. Avšak cenové rozpätia je naozaj široké. Od 5 EUR za PRM* ihličnatého dreva, ktoré si člen urbariátu sám vyzbiera alebo vypíli na určenom mieste a zabezpečí odvoz (tzv. samovýroba) až po 45 EUR za PRM bukového dreva nakúpeného priamo od obchodníka. Takéto palivové drevo je nevyhnutné spracovať a predovšetkým vhodne vysušiť. Najdrahšie je samozrejme drevo narezané, naštiepané a vysušené, prakticky pripravené na použitie. Treba rátať aj s nákladmi na dopravu a preto je ideálne, ak sa dodávateľ dreva nachádza v blízkom okolí (do 50 km).

Urbariát (samovýroba) Urbariát (člen) Obchodník, Urbariát (nečlen) Štiepané Obchodník
5 – 15 EUR/PRM 15 – 30 EUR/PRM 30 – 45 EUR/PRM 45 – 65 EUR/PRM
Orientačné ceny za palivové drevo *(1 PRM - priestorový meter = 1m x 1m x 1m dreva)

Pre lepšiu predstavivosť, 1 PRM bukového dreva (25% vlhkosť) sa približne vyrovná 200 m³ zemného plynu, avšak pri menšej účinnosti kotla na drevo (približne o 20%) oproti plynovému kotlu, treba rátať 1 PRM bukového dreva na cca 160 m³. Ak teda rodinný dom spotrebuje ročne 2000 m³ zemného plynu, na zabezpečenie rovnakého množstva tepla potrebuje spáliť asi 12,5 PRM bukového dreva. Pri 3000 m³, by už bolo potrebné spáliť asi 19 PRM bukového dreva.

Pri kúpe štiepaného palivového dreva je samozrejme rozdiel či sú polienka sypané alebo poukladané na palete. V prvom prípade bude polienok pri rovnakej mernej jednotke určite menej. Takisto je dobré si uvedomiť, že tzv. mäkké drevo (napr. smrek, borovica, vŕba, topoľ či jedľa) majú nižšiu výhrevnosť ako tzv. tvrdé drevo (buk, jaseň, gaštan, javor či dub), a preto sú lacnejšie.

Pokiaľ ide o cenu peliet, tam treba rozlišovať medzi drevenými a rastlinnými. Drevené pelety, spravidla vyrobené z pilín a hoblín, dosahujú cenu medzi 200 – 250 EUR vrátane DPH za tonu a teda celkové ročné náklady na vykurovanie nie sú vzdialené od tých za vykurovanie plynom. Ide o riešenie, ktoré je preferované hlavne v situáciách, kedy nie je možné vybudovať plynovú prípojku. Rastlinné pelety, pripravené zo slamy a zvyškov obilnín, je možné zakúpiť za približne 100 EUR vrátane DPH za tonu čím sa vykurovanie stáva o polovicu lacnejšie ako pri plyne a až o 3/4 lacnejšie ako pri priamovýhrevných elektrokotloch. Skôr ako sa rozhodnete pre vykurovanie a ohrev vody peletami, uistite sa, že sa vo Vašom okolí nachádza výrobca peliet (do 50 km). V opačnom prípade by Vám dovoz biomasy výrazne navýšil náklady na vykurovanie a ohrev vody.

Úspory voči zemnému plynu
Drevené pelety 0 - 30%
Rastlinné pelety 50%

Investície do kotla na biomasu sú skutočne rôzne. Pokiaľ kotol na drevo kúpite už za 700 EUR, kotol na pelety začína pri 1400 EUR. Existujú aj duo kotle schopné spaľovať tak drevo ako aj drevené pelety, resp. rastlinné a drevené pelety. Čo sa týka izbových kachlí na drevo, tie sa dajú zakúpiť aj za 200 EUR. Samozrejme, cenu kotla zvyšujú rôzne moderné doplnky ako napríklad lambda sonda zabezpečujúca vysoko efektívne spaľovanie dreva prostredníctvom kontroly prívodu vzduchu. Rovnako ako v nedávnej minulosti, aj v v druhej polovicu roku 2015 by mali byť občanom poskytnuté dotácie na kúpu kotlov na biomasu. Viac o dotáciách sa dočítate TU.

Kachle – drevo Automatický kotol na pelety so zásobníkom

Zastarané kotle na tuhé palivá majú spravidla účinnosť okolo 60 – 70%, moderné kotle na pelety prevyšujú účinnosť aj 90% a drevosplyňujúce kotle dosahujú aj 85%. Takže náklady na palivo sa kúpou nového kotla môžu znížiť až o 15-30% ročne.

Dosiahnuť vysokú účinnosť kotla možno len s tým palivom, ktoré je výrobcom určené na použitie. Napríklad nasypanie peliet do kotla na drevo môže ľahko zapríčiniť vyšľahnutie plameňa. Takisto sa odporúča dokúpiť akumulačnú nádrž, ktorá umožní kotlu pracovať v maximálnom výkone, a teda prispieva k jeho dlhšej životnosti.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.