Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam rozhovorov

J. Badida v Trende o plynovode Nord Stream 2

Nemecká kancelárka Merkelová nedávno zmenila pohľad na plánovaný ruský projekt plynovodu Nord Stream 2 obchádzajúceho Ukrajinu, ale aj Slovensko. Tiež sa v Bruseli aktuálne prerokúva legislatíva, ktorá môže "zrovnoprávniť" slovenský plynovod s ruským projektom. Aj o týchto témach diskutoval náš analytik Jozef Badida s redaktorkou časopisu Trend.

Ako vnimate vyjadrenie Merkelovej? Je to vitazstvo Ukrajiny, alebo len diplomaticka poznamka, ktora nemusi nic zasadne zmenit na rozbehnutych pracach?

V prvom rade ide o významný posun v rétorike nemeckej kancelárky, ktorá doteraz považovala plynovod Nord Stream II len za komerčný projekt. Samozrejme slovo kancelárky Merkelovej určite zaváži a vytvorí tlak na zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy. Tieto vyjadrenia treba určite vnímať pozitívne aj zo slovenskej strany, veď ohrozenie prepravy plynu cez Ukrajinu je hrozbou aj pre prepravu plynu cez Slovensko.

Co sa stalo, ze zrazu Merkelova naznacuje, ze Nord Stream 2 nemusi vobec vzniknut, pricom doteraz projekt ziskal vsetky povolenia v Nemecku?

O pohnútkach nemeckej kancelárky nechcem špekulovať. Avšak tlak na prijatie pro-európskeho riešenia je zjavný. Kritický hlas nezaznieva len zo stredoeurópskych štátov a Ukrajiny, ale prichádza aj z Washingtonu a Bruselu. Už len to naznačuje, že za plynovodom Nord Stream 2 je naozaj veľa politiky. Rozhodujúce bude zasadnutie Rady EÚ, ktorá môže rozhodnúť o rozšírení európskeho energetického práva aj na plynovody vstupujúce do EÚ. V tej chvíli budú mať ministri členských štátov EÚ jedinečnú príležitosť zaviazať Rusov „hrať“ podľa európskych pravidiel.

Je mozne sklbit vystavbu Nord Stream 2 a zachovanie prepravy ruskeho plynu cez Ukrajinu v sucasnych objemoch?

To je veľmi nepravdepodobné. Na „starom“ kontinente totiž už niekoľko rokov existuje súťaž paralelných plynovodov a pokiaľ objemy plynu v Nord Stream 1 sa neustále zvyšovali, preprava cez SR má najlepšie roky už za sebou. Táto súťaž však nie je celkom férová, keďže slovenský plynovod podlieha regulácii národného regulátora a je otvorený všetkým obchodníkom s plynom, Nord Stream 1 je prevádzkovaný mimo európskych pravidiel.

Da sa vycislit, o kolko penazi by Nord Stream 2 pripravil Slovensko?

Na túto informáciu dokážu najlepšie odpovedať priamo v eustream-e. Avšak výstavbou plynovodu Nord Stream 2 získajú Rusi páky na to, aby rozhodovali kadiaľ plyn potečie a komu teda umožnia zarobiť.

Moze tranzit z vychodu plne nahradit tranzit zo severu cez CR dalej do Rakuska? Mozu to byt porovnatelne objemy?

Nepredpokladám takúto možnosť, keďže západoeurópski odberatelia budú zásobovaní cez plynovody Nord Stream 1 a 2 s ročnou kapacitou 110 miliárd m3. Cez Slovensko by mal aj naďalej tiecť plyn na juh do Rakúska, Talianska a na Ukrajinu. Pozíciu Slovenska však ešte môže negatívne ovplyvniť aj dobudovanie južného plynárenského koridoru ústiaceho na Balkáne a v Taliansku, ako aj prípadné priame dodávky Ruska Ukrajine.

Rozhovor vyšiel v apríli 2018 v časopise Trend.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.