Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Smart cities – budúcnosť nás všetkých

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

Otázka trvalého pobytu pri žiadostiach o dotácie na drevodomy

Nedostavaním Vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros prichádzame o milióny

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
5.-6.10.2017, Starý Smokovec

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017
10.-11.10.2017, Hotel Chopin, Bratislava

FACILITY MANAGEMENT 2017
24.-25.10.2017, Hotel Patria, Štrbské Pleso

PR sekcia

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017

JAVYS: Preprava palivových článkov vyhoretého jadrového paliva

Vyberte si nový spotrebič rozumne a ušetríte za elektrinu

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť do galérie

Cesta Ikon

Leto je čas dovoleniek a oddychu, preto sme ani my nezaháľali a vybrali sme sa na výlet. Počasie nám našťastie prialo, a tak sme boli pripravení spoznávať krásy nedotknutej prírody severovýchodného Slovenska a cirkevné a národné kultúrne pamiatky-drevené cerkvi. Začali sme v obci Topoľa, ktorá leží vo východnej časti Bukovských vrchov v doline Uličky, v Sninskom okrese. Obec je rodiskom rusínskeho básnika a buditeľa Rusínov - Alexandra Duchnoviča.

V obci sa sa nachádza park venovaný jeho pamiatke, pamätná tabuľa a busta. Druhou zastávkou v tejto obci bola trojdielna baroková pamiatka - gréckokatolícky drevený chrám Cerkov Sv. Michala, ktorý bol postavený na strmom kopci v roku 1700 a je veľkým lákadlom pre milovníkov histórie. Krása, duchovno a história sa snúbili v jednom. Naším druhým medzipristátim bola obec Ruský Potok, v ktorom nás privítal veľmi srdečný pán so skvelým výkladom o pravoslávnom drevenom chráme sv. Michala Archanjela z roku 1740, v tejto drevenej cerkvi sú veľmi cenné liturgické knihy zo 17.stor. písané cyrilikou. Veľkým prekvapením pre nás bol tiež murovaný pravoslavný chrám, ktorí miestni obyvatelia postavili svojpomocne v priebehu jedného roka.

Posledným miestom a cieľom našej pútavej túry bola hrobka duchovného otca igumena Ignatija, ktorý sa narodil v obci Uličské Krivé a bol veľkým a významným človekom Pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Triádu drevených chrámov uzavrel tiž pompézny Chrám sv. Michala Archanjela. Unavení, ale spokojní sme odchádzali domov, pretože za nami bol krásny a plnohodnotný deň, ktorý sme strávili na čerstvom vzduchu v lone prírody, vnímajúc históriu a duchovné bohatstvo skryté v drevených chrámoch.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2017 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.