Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Smart cities – budúcnosť nás všetkých

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

Otázka trvalého pobytu pri žiadostiach o dotácie na drevodomy

Nedostavaním Vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros prichádzame o milióny

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
5.-6.10.2017, Starý Smokovec

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017
10.-11.10.2017, Hotel Chopin, Bratislava

FACILITY MANAGEMENT 2017
24.-25.10.2017, Hotel Patria, Štrbské Pleso

PR sekcia

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017

JAVYS: Preprava palivových článkov vyhoretého jadrového paliva

Vyberte si nový spotrebič rozumne a ušetríte za elektrinu

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť do galérie

Po stopách hrdinov Karpatsko – duklianskej operácie

Je to už 71 rokov, je to dávno. Nie však natoľko, aby sme na to zabudli či prestali si pripomínať túto udalosť.

Najväčšia a najkrvavejšia bitka línie východného frontu súvisiaca s územím Slovenska – takto vstúpila do dejín Karpatsko – duklianska operácia. Napriek tomu, že je v súčasnosti často považovaná za strategicky nevýhodnú, mala jasný cieľ, význam – pomoc pri oslobodzovaní Československa. Nehostinný terén, zlé počasie, dobre situovaná nemecká obrana boli jej výraznými nepriateľmi.

A keďže nám naša história nie je ľahostajná, vybrali sme sa po stopách hrdinov tejto operácie. Naše putovanie sme začali pri krásnej sakrálnej pamiatke – gréckokatolícky drevený chrám zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi v rusínskej obci Vyšný Komárnik, ktorá predstavuje významný geografický míľnik v dejinách 2. svetovej vojny. V jej lone je veľký kus našej histórie a preliatej krvi. Ďalej sme samozrejme neprehliadli tzv. „zemľanky“, ktoré tvorili „príbytky“ vojakov po ukončení operácie a prechode na partizánsky štýl boja.

Doménou nášho putovania bolo prírodné vojenské múzeum z 2. svetovej vojny s vyhliadkovou vežou, ktorá ponúkala krásny výhľad na prírodnú scenériu navôkol a národná kultúrna pamiatka. Pýtate sa aká? Pamätník a cintorín v Dukelskom priesmyku, kde sú pochovaní vojaci 1. československého armádneho zboru generála Svobodu - tí ktorí položili svoje životy za nás, tí ktorým patrí naša úcta a vďaka a tiež tí, ktorí nás nútia zamyslieť sa nad tým, čo slovo sloboda vlastne znamená. Pochopiteľne vrúcne poďakovanie a pamiatka patrí aj hrdinským sovietskym vojakom, na ktorých česť a slávu je v neďalekom Svidníku vybudovaný Pamätník sovietskej armády a cintorín.

Po slovensko – poľskej hranici sme sa dostali do rusínskej obce Čertižné, známej z roľníckej čertižniansko – haburskej vzbury proti exekúciám, ktorá v marci 2015 „oslávila“ 80. výročie a napriek tomu, že bola potlačená mala veľký ohlas v celej ČSR dlho po jej skončení.

Napriek tomu, že si tieto oblasti nie málo vytrpeli, majú obrovské bohatstvo v nedotknutej prírode a v čestných a skromných ľuďoch, ktorí sú dušou regiónu.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2017 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.