Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

„Zelená“ energetika

Nárast dopytu po energiách, boj proti klimatickým zmenám, posilňovanie energetickej bezpečnosti či ochrana životného prostredia by sa mali v energetickom sektore skôr či neskôr prejaviť a to predovšetkým s cieľom transformácie na nízko/bezuhlíkovú ekonomiku. Už dnes je badateľný nárast podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na produkcii elektriny, tepla či chladu a v doprave. Podľa údajov medzinárodnej energetickej agentúry sa OZE v roku 2013 podieľali na celkovej produkcii energie takmer 22%. Samozrejme, mnohé z nich zatiaľ nedokážu konkurovať relatívne lacnejším fosílnym palivám. Avšak technologický pokrok by mal postupne znížiť náklady na OZE a zároveň ťažba v zložitejších geologických podmienkach zvýši cenu klasických energetických zdrojov ako sú ropa, uhlie a zemný plyn.

Taktiež je pravdou, že rezervy fosílnych palív (konvenčné i nekonvenčné) sú pri súčasnom trende spotreby schopné uspokojovať potreby ľudstva ešte na niekoľko ďalších dekád. Avšak s cieľom limitovať globálne otepľovanie na 2°C do roku 2100 a zlepšiť kvalitu ovzdušia sa môže stať, že sa ľudstvo rozhodne tieto zdroje ponechať pod zemským povrchom nevyťažené. Táto predstava je zatiaľ iba veľmi hypotetická, no prípadné inovácie ako efektívne uskladnenie elektriny či výroba čistej energie pomocou jadrovej fúzie by mohli byť výrazným prelomom.

Dôležitým momentom v budúcnosti sa tiež javí byť decentralizácia, čiže výroba a spotreba elektriny na jednom mieste, k čomu by mal prispieť práve rozmach OZE. Výhodou tohto konceptu je minimalizácia strát pri prenose a distribúcii elektrickej energie. Tie vo vyspelých krajinách dosahujú 5%-7% celoročnej produkcie, takže spravidla jedna elektráreň vyrába elektrinu „zbytočne“, t.j. len na pokrytie strát sústavy.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Ide o druhú časť príspevku predneseného 3.9.2014 na XXIV. ekonomickom fóre v poľskej Krynici v paneli s názvom „Global Trends in Energy Sector in the 21st Century – New Challenges“

Prvá časť - Sektor energetiky bude v 21. storočí čeliť mnohým výzvam
Tretia časť – Energetické trendy 21. storočia

Článok pod názvom „Nárast dopytu po energiách prinesie vyšší podiel obnoviteľných zdrojov“ bol zároveň uverejnený v TASR dňa 12.9.2014







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.