Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

Otázka trvalého pobytu pri žiadostiach o dotácie na drevodomy

Nedostavaním Vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros prichádzame o milióny

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
5.-6.10.2017, Starý Smokovec

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017
10.-11.10.2017, Hotel Chopin, Bratislava

FACILITY MANAGEMENT 2017
24.-25.10.2017, Hotel Patria, Štrbské Pleso

PR sekcia

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2017

JAVYS: Preprava palivových článkov vyhoretého jadrového paliva

Vyberte si nový spotrebič rozumne a ušetríte za elektrinu

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Slovensko môže mať vážne problémy aj pri prerušení tokov ropy cez Ukrajinu

Súčasná rusko-ukrajinská kríza predstavuje zásadnú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Európy, vrátane Slovenska. Zatiaľ čo starý kontinent spotrebúva asi 30% ruského zemného plynu, z ktorého až polovica tečie cez Ukrajinu, južná vetva ropovodu Družba, taktiež pretínajúca územie Ukrajiny, v podstate zásobuje len Slovensko, Česko, Maďarsko a Bosnu a Herzegovinu. Takže sa nemožno čudovať, že pozornosť európskych médií a štátnikov sa upriamuje prevažne na zemný plyn, zatiaľ čo preprava ropy ostáva bokom. Avšak Slovensko môže mať vážne problémy aj v prípade prerušenia tokov ruskej ropy cez územie nášho východného suseda, keďže takto pokrýva až 100% svojich potrieb.

Pokiaľ pri zemnom plyne sú kapacity slovenských prepojení s okolitými krajinami a nadväzujúcich plynovodov dostatočné na to, aby sme túto komoditu mohli prijať aj alternatívnymi trasami, pri dodávkach ropy je situácia diametrálne odlišná. Ak by došlo k zastaveniu prepravy ropy cez ukrajinskú vetvu ropovodu Družba, Slovensko by bolo odkázané na svoje 90-dňové zásoby a obmedzené využitie ropovodu Adria. Úplné pokrytie objemov spracovaných na Slovensku sa očakáva až v roku 2015 a to zväčšením kapacity prepoja medzi Adriou a Družbou a pridaním prečerpávacej stanice v Maďarsku.

Ďalšou, nateraz nevyskúšanou alternatívou by mohol byť reverz samotnej Družby, ktorého realizácia by do značnej miery závisela od šikovnosti technikov českého a slovenského prevádzkovateľa ropovodnej siete Mero a Transpetrol. Opakovala by sa tak situácia z roku 2009, kedy nám Česi promptne pomohli počas plynovej krízy. V kritickej chvíli by sme sa tiež museli spoliehať na solidaritu európskych spoločností majúcich zarezervovanú kapacitu v značne využívanom ropovode TAL. Bez ich ústupkov by pravdepodobne nebolo možné dopraviť na Slovensko dostatok ropy ani reverzom cez Družbu.

Pre úplnosť je potrebné spomenúť aj ropovod Odesa - Brody, ktorý by taktiež mohol byť v čase výpadku dodávok ruskej ropy cez ukrajinské územie využiteľný. A v budúcnosti by mohol pomôcť aj plánovaný ropovod Bratislava – Schwechat za podmienky, že sa rakúsky OMV zaviaže zabezpečiť reverzné dodávky ropy na Slovensko.

V každom prípade všetky alternatívne trasy k Družbe, čiastočne využívajúce ropné tankery, by najskôr viedli k predraženiu prepravy ropy pre Slovensko.

Jozef Badida
Energetický analytik

Článok vyšiel v TASR, dňa 22. augusta 2014Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2017 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.