Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Zachránia nás LNG dodávky, ak vypadne ruský plyn?

Na rozdiel od ropy, globálny trh pri zemnom plyne neexistuje. Táto komodita sa spravidla prepravuje plynovodmi a iba v posledných rokoch sa rozmáha obchod s LNG – zemným plynom skvapalneným pri -162 °C a prepravovaným špeciálnymi tankermi z krajín ako Katar, Malajzia, Trinidad a Tobago či Austrália. V súčasnosti existujú tri rôzne trhy – najlacnejší severoamerický, najdrahší ázijsky a mediánový v Európe, ktorých ceny sa môžu zjednocovať práve s nárastom dodávok LNG. Zároveň tento druh prepravy zemného plynu má potenciál zásadným spôsobom prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti strednej Európy, vrátane Slovenska.

Avšak nestane sa tak ani túto, ani nasledujúcich pár zím, hoci dopyt po plyne je práve vo vykurovacej sezóne najvyšší. Niežeby ho dnes nebolo možné „zohnať“, no ázijské ceny plynu sú pre obchodníkov omnoho zaujímavejšie, a preto väčšina LNG dodávok smeruje do krajín ako sú Japonsko, Južná Kórea alebo Čína. Aj v prípadoch, keď je cieľovou destináciou Európa, sa spravidla LNG iba „premiestni“ do ďalších tankerov a je expedovaný ďalej do Ázie. K obratu by mali prispieť predovšetkým vývoz LNG z USA a dodávky ruského plynu do Číny, čo zatlačí na svetové ceny tejto komodity. K tomu by však malo dôjsť až koncom desaťročia.

Samozrejme i výpadky ruského plynu zvýšia dopyt, a teda aj cenu LNG, takže aj Európa by sa v prípade krízy stala zaujímavou cieľovou destináciou. Háčik je v tom, že potrebná infraštruktúra je vybudovaná len na pobreží západnej Európy, s ktorým náš región nie je adekvátne prepojený. Stredná Európa by mohla mať vážny problém tento plyn získať. Prvý terminál má byť spustený až v nasledujúcom roku neďaleko poľského Štetína. Navyše zloženie plynu pochádzajúceho z rôznych kútov sveta bude mať iné kvalitatívne zloženie ako ten ruský, na ktorý sú naše technológie prispôsobené. Takže je nepravdepodobné očakávať, aby LNG dodávky dokázali plynule nahradiť ruský plyn, ak k nám túto zimu prestane prúdiť.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Článok vyšiel v TASR, dňa 18.10.2014.

Autorské práva vyhradené







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.