Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Ďalšie zlyhanie si nemôžeme dovoliť

Ľudstvo stojí pred jednou z najväčších, ak nie najväčšou výzvou svojej doby – klimatickými zmenami. IPCC experti v nedeľu (2.11.) jasne pomenovali problém – globálne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou. Ak chceme, aby bola planéta Zem obývateľná aj o 100 rokov, musíme prijať rozhodné kroky na našu záchranu.

Podľa súhrnnej správy medzinárodného panela o klimatických zmenách (IPCC), teplota atmosféry stúpa, rovnako ako hladiny oceánov, ktoré sa tiež stávajú kyslejšími, a teda nevhodnými pre život niektorých druhov rastlín a živočíchov. O vzácnosti snehovej pokrievka v jari sa hádam ani netreba zmieňovať. Čo je však horšie, klimatické zmeny prinášajú suchá a lesné požiare, intenzívne búrky a záplavy, zároveň ohrozujú potravinovú bezpečnosť a spôsobujú nedostatok pitnej vody. Dôsledkom môžu byť negatívne dopady na zdravie ľudí, migračné tlaky, nezamestnanosť, sociálne nepokoje a samozrejme zvýšené finančné náklady. Rozhodné činy, ktoré by tento stav dokázali zmierniť, sú preto nevyhnutné.

„Pre uchovanie si dobrej šance na udržanie [otepľovania] pod 2°C a pri zvládnuteľných nákladoch by mali naše globálne emisie poklesnúť o 40% až 70% medzi rokmi 2010 až 2050 a spadnúť k nule alebo ešte nižšie do roku 2100. Táto príležitosť a zároveň voľba je v našich rukách“ Rádžendra Pačaurí, šéf IPCC

Veľa sa očakáva od parížskej konferencie OSN, ktorá sa má uskutočniť v decembri budúceho roka a najväčší svetoví emitenti by mali prijať opatrenia na zabránenie ekologickej katastrofe. Cieľom má byť dosiahnutie maximálnej miery globálnych emisií CO₂ do 10 rokov a postupný prechod na neutrálne hodnoty, aby sme viac ovzdušie nezahlcovali. Ďalšie zlyhanie, ako tomu bolo v roku 2009 na podobnej konferencii OSN v Kodani, si viac nemôžeme dovoliť.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Viac sa o snahe ľudstva zmierniť dopady klimatických zmien dočítate TU.

Skrátená verzia článku bola uverejnená v TASR dňa 04.11.2014.

Autorské práva vyhradené







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.